Skip to main content

YouTuber Ekin Kollama, kendisine gelen küfürlü yorum için davacı olduğu süreci tüm detaylarıyla paylaştı.

Sanal dünyanın vazgeçilmez bir değeri olan internetle beraber gelişen teknoloji nimetleri kadar dezavantajlarını da  beraberinde getirdi. Bunlardan biri de siber zorbalık.  Günümüzün en gündemde konularından olan internetteki saldırılar; para koparmak, itibarsızlaştırmak hatta özel hayata saldırmak gibi amaçlarla yapılıyor.

YouTuber Ekin Kollama, yayınladığı video ile internetteki ‘siber zorbalık‘a dikkat çekerek, kendisine gelen küfürlü yorum için dava açtı. YouTube videosuna yapılan yorum, cinsel sapkınlık içeriği ile dava konusu oldu. Kollama, siber zorbalığa dikkat çekmek için yaşanan süreci çektiği video ile yayınladı. Videoda YouTube’da yazılan hakaret içerikli yorumun ekran görüntüsü alınarak başlanan adım, avukatlık ofisindeki dava süreciyle beraber tüm detayları ile beraber paylaşılıyor.

Dijital ortamda bir birey veya grubun, başka bir birey veya gruba yönelik kasıtlı bir şekilde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma, dışlama ve benzeri eylemlerin tümü “siber zorbalık” kategorisine giriyor.

Avukatın verdiği bilgiye, bu tür davalar kamu davası niteliğinde olacağı için sadece şikayet etmek yeterli oluyor. Hakaret, tehdit, şantaj gibi suç unsuru taşıyan durumlarda 6 ay içinde kolluk kuvvetlerine veya adliyeye şikayette bulunmak gerekiyor. Hakaret içeren yorumu yazan kişi şu anda 3 ay ila 2 yıl arasında değişen hapis cezasıyla yargılanıyor. Konuyla ilgili paylaşılan ayrıntılı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.