Skip to main content

Uber ve Toyota sürücüsüz araç teknolojisi geliştirmek için bir araya geldi.

Uber, sürücüsüz araç geliştirmek için Toyota ile işbirliği görüşmeleri yaptığını açıkladı. Konuya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Uber CEO’su Dara Hüsrevşahi, Toyota’nın genel merkezinde Toyota Motor Yönetim Kurulu Başkanı Akido Toyoda ile bir araya geldiklerini söyledi. Hüsrevşahi, Salı günü yatırımcılara yaptığı açıklamada, Toyota ile sürücüsüz araç alanındaki işbirliklerinin gelişme aşamasında olduğunu ifade etmiş ve şunları söylemişti: “Öncü bir sürücüsüz araç teknolojisine eriştiğimizden emin olmamız gerekiyor. Bunun için ise zamanlama önemli. Sürücüsüz araç teknolojimizi geliştireceğimize inanıyorum. Ayrıca bu alanda çalışan diğer partnerlerle de görüşmeliyiz.”

Toyota’nın Uber yatırımı ve Toyota e-Palette

Toyota ve Uber daha önce de sürücüsüz araçla ilgili işbirliklerini açıklamış ama buna dair ayrıntı vermemişlerdi. Öte yandan, Toyota’nın Uber’den 2016 yılında hisse aldığını not edelim. Toyota’nın bu yatırım için ne kadar ödediği bilinmiyor.

Bu arada, Toyota’nın geçen ay Las Vegas’ta düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES2018’de tanıttığı e-Palette isimli sürücüsüz bir karavandan da bahsetmekte fayda var. Toyota e-Palette’in özellikle teslimatlarda kullanılması planlanıyor ve 2020’da gerçekleştirilecek Toyota Olimpiyatları’nda test edilmesi gündemde.