Skip to main content

Turkcell, Ericsson iş birliğinde Küçükyalı’daki Turkcell Genel Müdürlük Binası’nda “Akıllı Otopark Projesi” hayata geçirildi.

Küçükyalı’daki Turkcell Genel Müdürlük Binası’nda, Ericsson ile birlikte tasarlanan ‘Akıllı Otopark Projesi’ projesi hayata geçirildi.

Akıllı Otopark, iOS ve Android akıllı terminaller ile kullanıcıların otopark yer durumu kontrolü, park yeri rezervasyonu, otopark giriş, park yeri konum kaydı, çıkış ve uygulama üzerinden mobil ödeme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Akıllı otopark uygulaması ile kullanıcılar, araçlarından inmeden ve otopark noktasına gitmeden otopark alanlarına giriş-çıkış yapabiliyor.

4.5G şebekesi üzerinden sensörler aracılığıyla iletişim kurulabilen Akıllı Otopark Projesi’nde, Turkcell’in mobil ödeme platformu Paycell kullanılıyor. Otopark sorunu olan kalabalık şehirlerde iletişim kuran sensörler ile otoparklarda yer rezerve edilerek yakıttan tasarruf sağlanabiliyor. Dar Bant Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisi, mevcut 4.5G altyapısı kullanarak, geniş kapsama, düşük güç tüketimi sunuyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Turkcell Akıllı Otopark” aracılığı ile çalışanlarımız ve misafirlerimiz Genel Müdürlük binamızdaki otoparkların durumunu anlık gözlemleyebiliyor, otoparka gelmeden önce kendilerine park yeri rezerve edebiliyor. Çözümün ticari uygulamasında bahsettiğimiz bu özelliklerin yanı sıra kullanıcılar araçlarından inmeden otoparka giriş ve çıkışlarında Turkcell Paycell ile ödeme yapabilecek. Ericsson ile işbirliği içinde tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu yerli çözümü ülkemizde yaygınlaştırmak ve benzeri örnekleri çoğaltmayı hedefliyoruz.”