Skip to main content

İndirilen YouTube Shorts videolarının Instagram Reels’ta ve TikTok’ta paylaşıldıklarında izleyicilere orijinal videonun YouTube’da bulunduğunu hatırlatmak isteyen şirket, indirilen videolara filigran eklemeye başladı.

İçerik üreticilerin ve kürasyon hesap sahiplerinin Instagram Reels, TikTok ve YouTube Shorts videolarını indirerek farklı platformlarda paylaştıkları biliniyor. Bu tür durumlarda videonun orijinal halinin ilk defa YouTube’da Shorts videosu olarak paylaşıldığını kullanıcılarına göstermek isteyen YouTube, Shorts videolarına filigran eklemeye başladı.

Sosyal medya kullanıcıları her ne kadar uzun süredir dikey video formatında içerik üretiyor ve izliyor olsalar da dikey video formatının günümüzdeki popülaritesine TikTok ile ulaştığı söylenebilir. Hatta TikTok’un popülaritesinin sosyal medya şirketlerini dikey video formatını uygulamalarına eklemeye veya halihazırda dikey video formatı sunuyorlarsa geliştirmeye yönelttiği biliniyor. Bu şirketlerden biri olan YouTube, 2020 yılında Shorts adlı dikey video özelliğini kullanıma sunmuştu.

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu konumundaki YouTube’un Shorts videolarına filigran eklemesinin iki sebebinin olabileceği konuşuluyor: Diğer platformlarda izlenen ve orijinalinde bir Shorts videosu olan içeriklerin yaratıcılarının YouTube’da bulunabileceklerini vurgulamak ve kısa, dikey video formatının YouTube’da da bulunduğunun altını çizmek.

Kaynak: YouTube begins watermarking shared Shorts videos – Engadget