SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 14.04.2022 - 22:15

YouTube Shorts remix özelliğine kavuşuyor

TikTok'un dikey kısa video formatıyla yakaladığı başarı sosyal medya dünyasını sallarken, YouTube, Shorts özelliğine eklediği remix seçeneği ile farklılık yaratmayı amaçlıyor.

YouTube, TikTok’un dikey video alanındaki başarısının ardından platforma eklediği Shorts adlı kısa video formatına sosyal medya kullanıcılarının TikTok’tan aşina olduğu bir özelliği ekliyor. Shorts üreticileri, bu özelliğin eklenmesinin ardından remix izni olan YouTube videolarından beş saniyeye kadar kesitleri kullanabilecekler. Önümüzdeki haftalarda iOS’ta kullanılabilecek olan bu özellik yıl içerisinde YouTube Android uygulamasına da eklenecek.

YouTube videolarında bulunan sesleri Shorts videolarında kullanabilme özelliği geçtiğimiz yıl platforma eklenmişti. YouTube videolar konusunda da adım attı. Halihazırda var olan içeriklerden Shorts yaratmak isteyen kullanıcılar, videoların altında yer alan “Oluştur” tuşuna bastıktan sonra videoların bir kısmını ya da sesini kullanabilecekler. Shorts videoların remix’ini yapmak için ise ekranda bulunan üç noktaya basarak aynı seçeneğe ulaşılabilecek.

Remix Shorts videoları orijinal videolara otomatik olarak atıfta bulunacaklar. Videolarının Shorts’larda kullanılmasını istemeyen YouTube kullanıcıları ise engelleme seçeneğine sahip olacaklar.

Kaynak: YouTube gives Shorts creators the ability to remix most videos – Engadget