Skip to main content

%9,2 ile Twitter’ın halihazırda en büyük hissedarı olan Musk, Twitter’ın tamamını satın almak için teklifte bulunmuştu. Musk’ın neden böyle bir teklifte bulunduğu tartışma konusu olurken, konuya dair açıklama bizzat kendisinden geldi.

Twitter’ı satın almak için 43 milyar dolarlık teklifte bulunduktan hemen bir gün sonra TED sahnesinde Chris Andersen ile bir söyleşi gerçekleştiren Elon Musk, faaliyet gösterdiği şirketler hakkında pek çok konuyu açıklığa kavuşturdu. Her ne kadar Tesla ve SpaceX’in gelecek planlarından da bahsetse de özellikle Twitter hakkında yorumları gündeme oturdu. Musk, röportaj sırasında Twitter’ı neden satın almak istediğini de açıkladı.

Musk, ifade özgürlüğü için kapsayıcı bir alanın gerekliliğine değindi; insanların kendilerini kanunlar çerçevesinde serbestçe ifade edebileceklerine dair bir algıya sahip olmalarının ve gerçekte bunu yapabilmelerinin önemli olduğunu aktardı. Twitter’ın fiili olarak bir kasaba meydanı haline geldiğini söyleyen Musk, platformun bu ortamı sağlayabilmesi için yapması gerektiğini düşündüğü bazı önerileri sıraladı. Musk’a göre Twitter açık kaynak bir algoritmaya sahip olmalı, insanların tweetlerini vurgulayan ya da önemsizleştiren eylemleri açıkça ortaya koymalı. Musk, bu değişikliklerin hem algoritma hem de el yordamıyla yapılan manipülasyonların önünü keseceğine değindi.

Musk, Twitter’ı satın alması durumunda herkesin onu her şeyden sorumlu tutacağını, bu nedenle perişan olacağını ekledi; fakat bu adımın demokrasi ve özgürlük için önemli olduğu, Twitter’ın kamusal bir alan olarak güven kazanması halinde medeniyet üzerindeki riskin azalacağı görüşünü aktardı ve savundu.

Teklifinin para kazanmak ya da Twitter üzerindeki sahipliğini maksimize etmek amacı taşımadığını söyleyen Musk, nefret söyleminin engellenmesi gibi Twitter’ın sorunlu olduğu bir alana dair bir soruya tüm yanıtlara sahip olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Musk ayrıca, teklifinin kabul edilmesi halinde platformdaki kripto para dolandırıcılıklarına son vereceğini ve düzeltme tuşunun öncelikleri arasında yer aldığını aktardı.

Kaynak: Elon Musk explains his Twitter bid in TED interview – Mashable