OYUN

Erdem Akın Temel | 15.04.2022 - 13:03

Oyuncuları hedef alan Kuzey Koreli hackerlardan 615 milyon dolarlık soygun

Axie Infinity, sağladığı gelir elde etme imkânlarından ötürü oyuncuların yanı sıra hackerların da gündeminde.

Axie Infinity adlı çevrimiçi oyun, oyuncularına hem oyna-kazan hem de avatar satışı ile gelir elde etme imkânı sağlıyor. Gelir modelleri ile pek çok oyuncunun gözdesi haline gelen Axie Infinity, oyunculardan gördüğü rağbetin yanı sıra hackerların da dikkatini çekiyor.

Yarattığı pazar hacmiyle dikkat çeken oyunun oyuncuları Kuzey Koreli hackerların hedefi oldu. Kuzey Koreli hackerların imza attıkları 615 milyon dolarlık soygun, kripto dünyasının gördüğü en büyük soygun olabilir.

ABD’li yetkililer, soygunun Lazarus ve APT38 adlı hacker grupları tarafından düzenlenmiş olduğu bilgisine ulaştıklarını paylaşırken, bu iki grubun Kuzey Kore menşeili olmalarına ve özellikle Lazarus’un 2014 yılında Sony Pictures’ı hackleyerek pek çok gizli belgeyi sızdırdığına dikkat çekiyorlar. Lazarus, 2014 yılında gerçekleştirdiği bu başarılı girişimden sonra Seth Rogen ve Evan Goldberg’in yönetmenliğini üstlendiği, yine Seth Rogen’in James Franco ile birlikte başrolleri paylaştığı Kim Jong-Un’a bir suikast girişimini anlatan komedi filmi The Interview’in vizyona girmemesini istemişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler ve ABD’nin uyguladığı katı yaptırımlardan kaçınarak kitle imha silahlarını ve balistik füze programlarını desteklemek amacıyla siber suçlara yöneldiğini belirtirken, ABD ordusu tarafından yayınlanan 2020 tarihli bir raporda Kuzey Kore’nin hack programlarının 1990’lı yılların ortasından beri var olduğuna dikkat çekiliyordu.

Kaynak: North Korean hackers target gamers in $615m crypto heist – US – BBC News