Skip to main content

YouTube canlı akışı mümkün kılmak amacıyla bu özelliğini geliştiricilere sundu. Şirket, bu yeni özelliği yeni programlama seti API’lerle gerçekleştirerek oyun geliştiriciler için süreci kolaylaştırmayı planlıyor. YouTube’nin oyunlarda video entegrasyonunun yararlarını…

YouTube canlı akışı mümkün kılmak amacıyla bu özelliğini geliştiricilere sundu. Şirket, bu yeni özelliği yeni programlama seti API’lerle gerçekleştirerek oyun geliştiriciler için süreci kolaylaştırmayı planlıyor.

YouTube’nin oyunlarda video entegrasyonunun yararlarını anlattığı ABD’nin San Francisco kentinde gerçekleşen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) sitenin yeni API setinin duyurusu yapıldı. Yapılan sunumlarda videonun oyunun tanıtımı dışında kendi oyun deneyimlerinin paylaşılması adına kullanıcılara sunulan yeni bir yöntem olduğu belirtildi.  
 
The Verge’nin haberine göre; yeni API’ler geliştiricilere (developers) bir oyundan gelen videoyu YouTube’un canlı yayın platformuna göndermesine izin veriyor.
YouTube Geliştirici Programları Mühendisi İbrahim Ulukaya yeni API setinin içerik yaratıcılarına kendi akışlarındaki araları planlamaya izin verdiğini söyledi. 
YouTube Ürün Müdürü Satyajeet Salgar ise videonun bu durumu mümkün kılan en güçlü mecra olduğunu söyledi. 
Şirket daha önce popüler Black Ops 2’nin de yer aldığı bazı oyunlar için bu özelliği sunmuştu. Ancak oluşturulan yeni platforma katılım gösterebilecek geliştirici sayısı artarken, canlı video akışları iOS ve Android kullanıcıları için de kullanılabilir olacak. 
Şirket, şu anda bu seçenekleri yalnızca içerik sağlayıcılarına açmış durumda. Ancak YouTube bu çalışmaların sonucunda bu özellikleri tüm kullanıcılara sunmak istediğini belirtti. 
The Verge’te yer alan habere göre; YouTube’nin geniş kullanıcı tabanının bu özellikten yararlanmak isteyen geliştiricileri cesaretlendirebilir. (Sunumda internette yapılan oyun ile ilgili yapılan aramaların üçte biri YouTube üzerinde yapıldığı bilgisi paylaşılmıştı.)