Skip to main content

Amazon, yeni bir satın alma gerçekleştirerek Apple’a karşı bir avantaj kazandı Bugün Amazon okuyucuların bir araya gelip kitaplar hakkında konuşmalarının yanısıra yeni kitap keşiflerini yapabildiği sosyal kitap uygulaması Goodreads’i satın aldığını…

Amazon, yeni bir satın alma gerçekleştirerek Apple’a karşı bir avantaj kazandı

Bugün Amazon okuyucuların bir araya gelip kitaplar hakkında konuşmalarının yanısıra yeni kitap keşiflerini yapabildiği sosyal kitap uygulaması Goodreads’i satın aldığını duyurdu. Anlaşmada belirlenen koşullar açıklanmayıp; ödemenin ikinci çeyrekte tamamlanması bekleniyor.
2007 yılında kurulan Goodreads’in şu anda 16 milyonun üzerinde üyesi bulunuyor. Ayrıca site 500 milyonun üzerinde kitaba sahip.
Bu tür sosyal entegrasyon, kendi ürünlerinde sosyal bileşenleri olmayan Apple gibi esatıcılara karşı Amazon’a büyük bir avantaj sağlayabilir.

Kullanıcıların kitapları paylaştığı ve ilgilendikleri yayınlar hakkında konuşabildiği site üzerinde Amazon, kullanıcılarla kurmayı istediği bağlantıyı sağlayabilir. Yapılan anlaşma sonucunda Amazon’un kitap okuma sosyal ağı olarak; Goodreads kullanıcılarına özel fırsatlar sunabilir. 
Goodreads, 2007’de kurulmasından bu yana True Ventures’tan 2,75 milyon dolar yatırım almıştı. TechCrunch’ın haberine göre; Goodreads’in geçtiğimiz yıl 10 milyonun üzerinde kullanıcısı olup; 360 milyondan fazla kitap listede yerini almıştı.