Skip to main content

Hayatın olmazsa olmazlarından navigasyon hizmetinde yer alan haritalar canlansaydı ne olurdu? Daha önce ‘Pixels’ çalışmasıyla çok sayıda aldığı ödüllerle adından söz ettiren Fransız film yönetmeni Patrick Jean yeni bir animasyon…

Hayatın olmazsa olmazlarından navigasyon hizmetinde yer alan haritalar canlansaydı ne olurdu?

Daha önce ‘Pixels’ çalışmasıyla çok sayıda aldığı ödüllerle adından söz ettiren Fransız film yönetmeni Patrick Jean yeni bir animasyon videosunu Vimeo üzerinde yayınladı. Filmde bir Amerikan kentinin haritasına hayat vererek; ihtiyaç duyduğu petrolü dünya üzerinde aramaya koyuluyor.
Filmin yönetmeni, modern kent hayatının harita üzerinde yaşayan bir alegorisini petrolle beslenen canlı organizmalar üzerinden yaptı. Motorville adını verdiği hayali kentin sahip olduğu tüm kaynaklarını hızlı tüketme sorununu filmine taşıdı. Yönetmen, yaptığı çalışmada kentin davranışına ilişkin zombi, bakteri, robot veya bunların bir karışımı olduğu benzetmesine yer verdi.
Jean’a göre; animasyondan basılı işlere kadar farklı mecralardan aldığı ilham bu videoyu oluşturmak adına ona fikir verdi. 
Kısa filmde yer alan vektör harita ise açık kaynaklı dünya haritası projesi OpenStreetMap verisiyle oluşturuldu.