Skip to main content

Fenerbahçe Spor Kulübü, kurumsal kaynak planlama yazılımı olan SAP sistemini kendi bünyesinde hayata geçiriyor. Yakın zamanda kurumsallaşma çalışmalarına hız kazandıran Fenerbahçe Spor Kulübü, tüm kurumsal ve mali süreçlerini kurumsal kaynak planlama…


Fenerbahçe Spor Kulübü, kurumsal kaynak planlama yazılımı olan SAP sistemini kendi bünyesinde hayata geçiriyor.

Yakın zamanda kurumsallaşma çalışmalarına hız kazandıran Fenerbahçe Spor Kulübü, tüm kurumsal ve mali süreçlerini kurumsal kaynak planlama yazılımı olan SAP sistemi ile yönetmeye başlıyor. 
Projeyi SAP Türkiye’nin en büyük iş ortaklarından olan itelligence Türkiye işbirliği ile hayata geçirecek olan Fenerbahçe, tüm mali, finansal, insan kaynakları ve satınalma süreçlerini tek bir sistemde izleyebilecek. SAP çözümü sayesinde Fenerbahçe yönetimi ve paydaşları, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği ve bağlı 9 şirketin tüm mali süreçlerini anlık olarak takip edebilecek. 
Projeyle ilgili olarak Fenerbahçe Spor Kulübü CEO’su H.Hasan Yılmaz, “Güncel ve doğru veriye gerçek zamanlı erişimin büyük önem kazandığı günümüzde kurumların yenilikçi bilgi teknolojileri çözümlerine olan ilgisi giderek artmakta. Tüm bu kurumsal verinin Fenerbahçe yönetimine katkı sağlayacak şekilde analiz edilmesi ile, finansal şeffaflık sağlanacak ve geleceğe ışık tutan karar destek mekanizmaları oluşturulacak.” ifadesini kullandı. 
 

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ise “Dünyanın önemli spor kulüplerinin de kullandığı SAP teknolojisi sayesinde çok daha hızlı ve verimli bir kurumsal yapıya sahip olacak Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, aynı zamanda Türk sporu açısından da büyük bir yeniliğe imza attığını söylemekten mutluluk duyuyorum,” şeklinde konuştu.
 
itelligence Türkiye CEO’su Savaş Komban, Fenerbahçe ile işbirliğinde Nisan ayında başlayacakları projeyi 6 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.
 
SAP’nin NBA, NFL, Bundesliga gibi dünyanın önemli spor ligleriyle teknolojik anlamda işbirlikleri mevcut. Örneğin, geçtiğimiz ay SAP HANA teknolojisi sayesinde, NBA liginin takım, oyuncu gibi tüm resmi istatistik verileri NBA resmi sitesi stats.nba.com üzerinde analiz edilebilir hale gelmiş bulunuyor. FC Bayern München, Manchester United, Hertha BSC Berlin, 1899 Hoffenheim, 1.FC Nürnberg kulüpleri SAP’nin kurumsal çözümlerini kullanan kulüpler arasında yer alıyor.