MÜZİK

Digital Age | 12.07.2022 - 18:09

YouTube, LoFi Girl’ün iki yıldır süren müzik yayınını durdurdu

Sahte bir telif hakkı uyarısından dolayı YouTube tarafından sonlandırılan LoFi Girl’ün iki yıldır süren müzik yayını, platformun bir sorununu tekrar gündeme getirdi.

Pek çok YouTube kullanıcısı tarafından beğeniyle dinlenen ve iki yıldır süren “lofi hip hop radio – beats to relax/study to” başlıklı müzik yayını sonlandırıldı. LoFi Girl adlı kanalın 668 milyon izlenme sayısına sahip olan yayınının YouTube tarafından sonlandırılmasının sebebi ise sahte bir telif hakkı uyarısı.

LoFi Girl’ün yayını, özellikle dinlenmek ya da ders çalışırken müzikle konsantrasyonunu sağlamak isteyenlerce tercih ediliyordu. Dünyanın dört bir yanındaki YouTube kullanıcıları yayının sohbet ekranını kullanarak birbirlerine başarı diliyor, mola uyarılarında bulunuyor ve birbirlerinden yardım alıyorlardı. YouTube dışında da var olan LoFi Girl, Reddit’te 30 bin takipçili bir subreddit’e, yani başlığa, Discord’da ise 700 bin takipçiye sahipti. Yayının durdurulması dinleyicilerini üzdü.

FMC Music adlı bir şirketin telif hakkı ihlali başvurusu yapması üzerine durdurulan yayın ile ilgili önce LoFi Girl’den, ardından da YouTube’dan açıklama geldi. TechCrunch’a konuşan LoFi Girl, paylaşılan tüm müziklerin LoFi Records adıyla yayınlandığını, dolayısıyla bir telif hakkı ihlali olamayacağını söylerken, YouTube ise yapılan hatanın farkında olduklarını belirtti; telif hakkı uyarısı gönderen troll Malezyalı FMC Music adlı şirketin hesabının sonlandırıldığını ve sorunun en kısa zamanda giderileceğini aktardı.

Tekrar başlayacak olan yayının iki yıllık yayının devamı olmayacağı, sıfırdan başlatılacağı düşünülüyor. Zira 2020 yılında da benzer bir sorunla karşılaşan LoFi Girl’ün 13 bin saatlik yayını durdurulmuş, tekrar başlatıldığında ise en baştan başlamıştı.

Kaynak: YouTube ends Lofi Girl’s two-year-long music stream over bogus DMCA warning – TechCrunch