GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 12.07.2022 - 15:37

NASA, James Webb teleskobunun çektiği ‘evrenin en derin görüntüsü’nü paylaştı

NASA, James Webb teleskobunun çektiği, bir süredir merakla beklenen ve evreni daha detaylı bir şekilde görmemizi sağlayan fotoğrafı paylaştı.

Yıllar süren planlamanın ardından fırlatılan ve uzayda aylarca bugünlere hazırlanan James Webb teleskobu, çektiği ilk fotoğrafı dünyaya iletti. NASA tarafından paylaşılan fotoğraf, ‘evrenin bugüne kadar çekilmiş en derin görüntüsü’ olarak nitelendiriliyor.

James Webb teleskobu, Hubble teleskobunun ardılı kabul ediliyor. Ünlü astronom Edwin Hubble’ın adı verilen Hubble teleskobu evrenin karanlık köşelerini gözlemlememizi sağlamıştı. 1990 yılında uzay fırlatılan Hubble, görevine devam ediyor. Astronomide çığır açan Hubble teleskobundan 31 yıl sonra fırlatılan James Webb teleskobu ise, Hubble teleskobunun aynasından iki buçuk kat büyük aynası ve daha uzun dalga boyuna sahip kızılötesi ışığı yakalayabilmesi ile çok daha derin görüntülerin elde edilebilmesini sağlıyor. James Webb teleskobu ile Büyük Patlama’dan yaklaşık 600 milyon yıl sonra doğan galaksiler incelenebilecek.

James Webb Uzay Teleskobu’nun çekmiş olduğu SMACS 0723 adlı galaksi kümesinin fotoğrafı ile aynı bölgenin Hubble tarafından çekilen fotoğrafı karşılaştırıldığında iki teleskop arasındaki teknoloji farkını görmek mümkün.

James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen tarihi fotoğraf, ABD Başkanı Joe Biden’ın ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in katıldıkları bir programda tüm dünyaya aktarıldı.