GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 12.07.2022 - 19:15

BMW’den koltuk ısıtma özelliği için aylık ücretli abonelik paketi

Lüks sayılabilecek özellikler için ekstra ücret hatta aylık ücretli abonelik talep eden BMW, koltuk ısıtma sisteminin kullanımı için de müşterilerinden ücretli abone olmalarını istemeye başladı.

BMW, araçlarında yer alan koltuk ısıtma sisteminin kullanımı için bazı ülkelerde müşterilerinden aylık ücretli abonelik gerçekleştirmelerini istemeye başladı. İngiltere, Almanya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’dan sonra koltuk ısıtması için abonelik sistemi geçtiğimiz hafta Güney Kore’de de sunulmaya başlandı.

Şirketin ürettiği araçlardaki lüks sayılabilecek özellikleri abonelik sistemi ile ulaşılabilir kılmaya çalıştığı bir süredir biliniyor. Otomatik uzun far sistemi ve adaptif hız sabitleyici bu özelliklerden bazıları.

BMW, ön koltuklarda yer alan ısıtma sistemi için aylık 18 dolar (yıllık ödenirse 180 dolar), üç yıl için 300 dolar, sınırsız erişim için 415 dolar talep ediyor. Direksiyon ısıtması için aylık 12 dolar, araç kamerasına kayıt özelliği eklemek için tek seferlik 235 dolar, IconicSounds Sport Package adlı motor sesi simülatörü için yine tek seferlik 117 dolar ücret talebinde bulunan şirketin donanım yerine yazılımdan gelir elde etmeye çalışmasının müşterilerce nasıl karşılanacağı ise merak ediliyor. Zira araç satışlarında bir donanım için ekstra ücret talep edilmesi alışılageldik bir uygulama iken, bir donanımın araçta yer alması fakat yazılım engelinden dolayı kullanılamaması müşteriler tarafından hoş karşılanmayabilir.

Kaynak: BMW starts selling heated seat subscriptions for $18 a month – The Verge