GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 14.07.2022 - 15:17

Bill Gates tüm servetini bağışlayacağını açıkladı

Bill Gates, tüm servetini eski eşi ile birlikte kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı'na bağışlayarak dünyanın en zengin insanları listesinden çıkacağını açıkladı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne (Bloomberg Billionaires Index) göre, 113 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü ismi olan Bill Gates, servetinin tamamını eski eşiyle birlikte kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı’na (Bill and Melinda Gates Foundation) bağışlayacağını açıkladı.

Bill Gates, paylaştığı bir tweet zincirinde pandeminin çalışmaları zorlaştırdığına, Ukrayna Savaşı’nın tüm dünya için bir trajedi olduğuna ve iklim değişikliğinin yarattığı zararın pek çok modelde açıklanandan daha fazla olduğuna değindi; tüm bunlara rağmen iyimser olduğunu ve Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın 2000 yılında kuruluşundan bu yana ulaştığı başarılardan bazılarını aktardı.

Sözlerine serveti ile ilgili açıklamalar ile devam eden Gates, vakfın yürüttüğü çalışmalar için yaptığı harcamaların miktarını 2026 yılına kadar 9 milyar dolara çıkarmayı amaçladıklarını, bu sebeple de vakfa 20 milyar dolar aktardığını açıkladı. Gates, her ne kadar vakfın adında ismi geçmese de kaynakların yarısının Warren Buffett tarafından sağlandığını söyleyerek en yakın arkadaşlarından biri olan Buffett’a teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Gates, kaynaklarını insanların çektikleri çileleri azaltacak ve yaşam standartlarını artıracak şekilde topluma geri kazandırma zorunluluğunun olduğunu, tüm servetini zaman içerisinde vakfa bağışlayacağını, zamanla dünyanın en zengin insanları listesinden çıkacağını ve bu davranışının diğer milyarderlere örnek olmasını umduğunu belirterek tweet zincirini sonlandırdı.