Skip to main content

Youtube, ABD Senatosu’na vereceği ifade öncesinde çocukları platformun zararlı yönlerinden koruma konusunda adımlarını hızlandırdı.

Youtube, ABD Senatosu ile görüşmesi öncesinde çocukların ve ergenlerin korunması amacıyla önemli bir adım attı. Bu yılın ilk dokuz ayında, yüksek izlenme sayılarına ulaşabilmek için çocukları ve ergenleri kandırdığı düşünülen 7 milyon hesabı platformdan kaldırdı. Toplam 2 milyardan fazla kanalın yer aldığı platform, bu 7 milyon hesabın yaklaşık 3 milyonunu bu yılın üçüncü çeyreğinde kaldırarak, bu sorunla otomatik olarak baş etme yöntemini hızlandırdığını gösterdi.

Youtube’nin hükümet işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Leslie Miller, bugün ABD Senatosu karşısında ifade verecek. ABD Senatosu, Frances Haugen’i Facebook’un işleyişine dair sızdırdığı belgelerden sonra ifadeye çağırmış, Haugen’in Facebook’un gençlere zarar verdiğini ve demokrasiyi zedelediğini söylemesi üzerine özellikle çocukların ve gençlerin korunması konusunda Youtube, Snapchat ve TikTok ile diyalog kurmak amacıyla bu şirketleri davet etmişti.

Youtube ayrıca, çocukları korumak amacıyla kaldırdığı videoların %85’inin 10 izlenme sayısına ulaşmadan kaldırıldığını da Senato’ya açıklamaya hazırlanıyor.

Youtube’nin kullanıcı sözleşmesi kullanıcıların 13 yaş ve üzeri olmasını zorunlu kılarken, 13 yaş altı çocuklar da platforma ulaşabiliyorlar. Youtube, 13 yaş alt çocukların izleme deneyimlerinin Supervised Experience özelliği ile aileleri tarafından denetlenmesi ya da sadece çocuklara özel içeriklerin erişimine olanak sağlayan Youtube Kids uygulamasının kullanılması tavsiyesinde bulunuyor. Öte yandan, yaş kısıtlamalarını yeterince katı şekilde uygulamadığı için eleştiriliyor.

Senato karşısında ifade verilmesi, Youtube’nin çocuklar ile ilgili olarak yaşadığı ilk olay değil. 2019 yılında çocukların verilerinin güvenliği konusunda yapılan bir soruşturma sonucu Google 170 milyon dolarlık bir ceza ödemişti. Platformun ismi ayrıca, çocukların istismar edildiği videolar, çocuklar için hazırlanan korkutucu içerikler ve çocukların cinsel tacize uğradıkları videoların varlığından ötürü daha önce de skandallar ile anılmıştı.

Kaynak: YouTube removed 7M accounts this year used by children and preteens on the sly – CNet