Skip to main content

Tesla, pek az şirketin dahil olduğu trilyon dolarlık şirketler kulübünde yerini aldı.

Dünya çağında hizmet veren araç kiralama şirketi Hertz, dün, filosuna katmak üzere 100 bin Tesla alacağını açıkladı. Bu haberin ardından yükselişe geçen Tesla hisseleri bin doların üzerinde değerlerden işlem görmeye başladı. Bu yükseliş, şirketin piyasa değerinin bir trilyon doları aşmasına ve Apple, Amazon, Facebook ve Google’nin içinde bulunduğu, çok az sayıda şirketin dahil olabildiği trilyon dolarlık şirketler arasına girmesine yol açtı. Nasdaq verilerine göre Tesla hisseleri an itibarıyla 1,024 dolardan işlem görüyor.

Hertz, önümüzdeki aydan itibaren Teslaları filosuna katmaya başlayacak ve bu alım süreci 2022 yılı boyunca da devam edecek. Araç kiralama işlemlerinde Teslaları tercih eden kullanıcılar, Tesla Supercharger adı verilen hızlı şarj istasyonu ağından yararlanabilecekler.

Hertz’in aldığı kararın Tesla’ya etkisini değerlendirmek için Tesla’nın araç teslim sayısından yola çıkılabilir. Tesla, bu yılın üçüncü çeyreğinde 214 bin aracı yeni sahiplerine teslim ederken, Hertz ile yapılan anlaşma tek başına bir aylık üretimden fazlasını kapsıyor. Bloomberg’e göre Hertz-Tesla anlaşması Tesla’ya 4,2 milyar dolar kazandıracak.

Kaynak: Tesla cracks $1 trillion market capitalization as stock blows past $1,000 per share – CNet