İŞ DÜNYASI

Digital Age | 26.10.2021 - 14:25

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin uzun vadeli yeni planını açıkladı

Blue Origin uzayın fethinde bir sonraki adımına hazırlık yapıyor.

Blue Origin, bu yılın Temmuz ayında ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirmiş, şirketin kurucusu Jeff Bezos da dahil olmak üzere dört kişilik bir ekibi uzayın sınırına çıkarmıştı. Bu ay ikinci insanlı uçuşunu gerçekleştiren Blue Origin, bu ikinci yolculukta da Uzay Yolu dizisinin Kaptan James T. Kirk’i William Shatner’i ağırlamıştı. Shatner, uzaya çıkan en yaşlı insan unvanını almıştı.

Blue Origin içinde bulunduğumuz on yılın sonuna kadar tamamlamak istediği büyük planını açıkladı. Şirket, uzayda ticari bir uzay istasyonu kuracak.

Blue Origin, The Orbital Reef adı verilen bu projede bir savunma ve havacılık şirketi olan Sierra Nevada’nın alt kuruluşu olan Sierra Space adlı şirket ile birlikte çalışacak. The Orbital Reef, iki şirket tarafından da “çeşitli amaçlar için kullanılabilecek bir iş parkı” olarak tanımlandı. Projeye dahil olacak olan diğer şirketler ise şunlar: Boeing, Redwire Space, Genesis Engineering Solutions ve Arizona State University.

Blue Origin projeyi bir video ile duyururken, videoda The Orbital Reef’in dünyaya bakan pencereleri, spor alanları, seraları görülebiliyor.

Blue Origin’in henüz bir yörünge roketi göndermemiş olmasına rağmen uzay istasyonu kurmak istemesi şirketin uzun vadeli düşündüğünün bir göstergesi iken, The Next Web şirketin diğer kuruluşlardan alacağı destekle hedefine ulaşabileceği yorumunu yaptı.

Kaynak: Jeff Bezos’ Blue Origin unveils plans to occupy space – The Next Web