Skip to main content

Online sözlük Dictionary.com yılın kelimesini belirledi.

Online sözlük dictionary.com yılın kelimesini seçti. Sözlüğe göre, 2017 yılının kelimesi “suç ortağı” (complicit) oldu. Dictionary.com “suç ortağı” kelimesinin sözlükte 2016 yılına oranla yüzde 300 daha fazla arandığını belirtiyor ve bu nedenle “yılın kelimesi” olarak belirlendiğini açıklıyor.

Dictionary.com’a göre, “suç ortağı” kelimesi şu olaylarla da bağlantılı ve sözlükte daha fazla arandı: ABD seçimlerindeki Rusya bağlantısı, ABD Başkanı Trump’ın ülkesini Paris İklim Değişimi Anlaşması’ndan çıkarması ve giderek artan cinsel taciz hadiseleri. “Suç ortağı” bu durumlarla ilişkilendirilse de, aramalarda zirveye eriştiği nokta, ABD Başkanı’nın eşi Ivanka Trump’ın Nisan ayında CBS televizyon kanalında katıldığı bir programda, bu kelimenin anlamını bilmediğini açıklaması oldu. Bu tarihten sonra kelimenin sözlükte aranması patladı.

Sözlükte 2017’de en çok aranan diğer kelimeler arasında –yine siyasî gündemle bağlı olacak şekilde- “iklim değişikliği”, “küresel ısınma”, karbon dioksit” yer aldı. Sözlükte 2016 yılının kelimesi, “zenofobi” (yabancı korkusu) idi.

Önümüzdeki günlerde diğer önemli sözlükler olan Oxford Dictionaries ve Merriam-Webster’ın da yılın kelimelerini duyurmaları bekleniyor.