Skip to main content

Sosyal medya devi Facebook, intihar eğilimi olan kullanıcıları tespit edecek bir yazılımı test ediyor.

Facebook‘un başkan yardımcılarından Guy Rosen, sosyal ağın kullanıcıları arasındaki intihar eğilimli kişileri belirleyecek ve bu durumu ilgili ekibe iletecek bir yapay zeka yazılımını test ettiklerini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, söz konusu patern tanıma yazılımı Mart’tan beri ABD’de test ediliyor ve bu aşama başarıyla tamamlanırsa, diğer ülkelerde de uygulamaya girecek.

Yapay zeka kullanan yazılımın Facebook kullanıcılarının paylaşımlarını ve yorumlarını tarıyor, bunların arasında intihar öncülü bir işaret olup olmadığı tespit ediliyor. Facebook programın teknik detaylarını henüz açıklamadı, ancak yazılımın “İyi misin?” ve “Yardım edebilir miyim?” gibi bazı anahtar sözlükleri aradığı ifade edildi.

Yazılım potansiyel bir intihar vakası tespit ettiğinde, bu konulara müdahalede uzman olan bir Facebook ekibini durumdan haberdar ediyor. Gerekli durumlarda bu ekip yerel yetkilileri müdahalede bulunmaları için uyarıyor.

Facebook’un ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Guy Rosen, yazılımın ABD’deki test aşamasında başarılı olduğunu ve kullanımının diğer ülkelere yayılmaya başladığını belirtti. Rosen, sistemin işleyişinde hızın gerçekten önemli olduğunu, insanlara gerçek zamanlı yardım ulaştırmak zorunda olduklarını söyledi.

Geçen yıl Facebook canlı video yayını özelliğini kullanıma sunduğunda intihar ve cinayet gibi şiddet eylemlerinin canlı olarak paylaşılması olay olmuş, şirketin imajı zarar görmüştü.