MOBİL

H.Kerem Fındık | 19.05.2017 - 14:00

Bu yıl biyometrik yöntemle 2 milyar ödeme doğrulanacak

Mobil ödemelerde biyometrik yöntemle kimlik doğrulama yükselişe geçiyor ve 2016’ye oranla üç kattan fazla artış söz konusu

Juniper Research’ün araştırmasına göre, bu yıl biyometrik yöntemle 2 milyar mobil ödeme doğrulanacak. 2016 yılında bu sayı 600 milyon seviyesindeydi. Juniper Research’ün Mobil Ödeme Güvenliği: Biyometrik Doğrulama ve Saklama 2017-2021 başlıklı çalışması Apple Pay’in bu yöntemin büyümesine önemli ilk katkı sağladığını ortaya koyuyor. Apple Pay’in ardından ise Android Pay ve Samsung Pay geliyor.

Biyometrik doğrulamadaki artışta en büyük pay, parmak izi sensörüne sahip akıllı telefonlardaki satışların artmasından ileri geliyor. Juniper bu yıl satılacak akıllı telefonların yaklaşık yüzde 60’ının parmak izi sensörlü cihazlardan oluşacağını öngörüyor. Burada Çinli üreticilerin orta seviye modellerine bu özelliği eklemesi de dikkat çekici bulunuyor.

Selfie ile ödeme

Araştırmada ayrıca alternatif biyometrik çözümler de ele alınıyor ve Mastercard’ın bu yılın sonuna doğru tanıtacağı Selfie Pay özelliğine dikkat çekiliyor. Mastercard’ın bu çözümünde tüketiciler ödeme yapmak için parmak izi taraması ve/veya selfie çekerek kimlik doğrulaması yapıyor. Hindistan’da ise nüfus idaresinin kısa bir süre önce açıkladığı doğrulama mobil uygulamasıyla mağazalar müşterilerin kimliklerini parmak izi veya iris taramasıyla doğrulayabilecek.