Skip to main content

Ethereum ağı üzerinde Türk Lirası ile desteklenen kripto para birimi olan BiLira, TRYB/TRY çiftiyle kripto para borsası Coiny Pro’da, TRYB/USD çiftiyle FTX Global’de listelenmeye başladı.

Türk Lirası ile desteklenen stabil bir kripto para birimi BiLira, kripto varlık borsalarından biri olan Coiny Pro’da TRYB/TRY ve FTX Global’de TRYB/USD çiftiyle  listelenmeye başladı. BiLira, bu sayede ilk kullanım alanını kullanıcıların test ve deneyimine açmış oluyor. BiLira, ayrıca Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsa Uniswap’ta da listeleniyor.

Her zaman 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alınabilmesini ve yine 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya dönüştürülmesini sağlayan sistem, Ethereum ağı üzerinde kurulu ve tüm ERC-20 standart dijital cüzdanları ile uyumlu. BiLira, yaptığı çalışmalarla dijital varlık piyasasında işleme konulabilecek minimum meblağları azaltıyor, kullanıcıların hayatındaki aracı kurumlara olan ihtiyacı azaltarak, kendi dijital varlıklarını kendilerinin yönetebileceği sistemlerin önünü açıyor. Tüm bunları, itibari teminatlandırılmış yaklaşım ile güvenlik ve şeffaflık ilkesi ile gerçekleştirirken, lokal ve global piyasalardaki tüm hareketlerin rezervleri için Türkiye’nin önde gelen bankaları ile çalışıyor. BiLira, çoklu üyelerden oluşan ağ ile çoklu likidite ve rezerv sağlamayı hedefliyor.

BiLira COO’su Vidal Arditi “BiLira olarak, blokzincir teknolojisinin şimdi yarattığı ve gelecekte etkileyeceği ekosisteme odaklıyız. Türkiye’de dijital varlık kullanım pratikleri yüksek, bir o kadar da dünya pratiklerinde yaşanan güvensiz durumlardan ötürü kaygılar söz konusu. Bizim öncelikli amacımız bu alanda farkındalığı artırmak, şeffaf bir şekilde halkı her türlü gelişmeyle ilgili bilgilendirmek ve bunu güvenli çözümlerle kullanıcı deneyimine sunmak. Buna da BiLira’nın güvenilir, şeffaf ve takip edilebilen sistemini dijital varlık finans dünyasına entegre ederek başladık. Global, lokal ve merkeziyetsiz borsalarda bulunmamız sayesinde de dijital varlık kullanıcılarımızın alım ve satım işlemlerinin önündeki engelleri kaldırıyoruz” açıklamasını yaptı.