UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 06.06.2017 - 10:14

Yeniden tasarlanan App Store’da hangi yenilikler var?

Apple, Geliştiriciler Konferansı WWDC17'de tasarımı baştan sona yeniden tasarlanan, App Store’u tanıttı.

Yeni tasarımıyla karşımıza çıkan App Store, yeni Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar sekmelerinde her gün güncellenen özgün öyküler ve editoryal içeriklerle geliyor.

“İnanılmaz geliştirici topluluğumuzla birlikte App Store’u dünyanın en iyi uygulama platformu haline getirdik. Her hafta 500 milyon müşteri App Store’u ziyaret ediyor” diyen Apple’ın Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi, geçtiğimiz dokuz yıl içinde App Store’dan öğrendiklerimizi bir araya getirip yepyeni ve etkileyici bir tasarım ortaya koyuyoruz. Yeni App Store’daki her öğe çok daha zengin, muhteşem ve ilgi çekici.”

Bugün
Her şey; oyunlar, uygulamalar ve uygulama kültürü ile ilgili her şeyin yer aldığı, her gün göz attığımız Bugün sekmesiyle başlıyor. App Store’un global editör ekibi, hayatımızı değiştiren oyun ve uygulamaların, dünyayı harekete geçiren ve şekillendiren fikirlere sahip geliştiricilerin ardındaki öyküleri, harika tasarımlar ve videolarla dolu detaylı haberler ve röportajlarla paylaşacaklar. Bugün sekmesinde ilk özel gösterimler, yeni çıkanlar ve tüm zamanların en beğenilen uygulamalarına ayrılan yeni bakışlar yer alacak. Ayrıca müşterilerin uygulamaları yenilikçi yollarla kullanmalarına yardımcı olacak öneriler, ipuçları ve kılavuzlar da bu sekmede bulunacak.

Oyunlar ve Uygulamalar
App Store’un en popüler kategorisi olan Oyunlar’ın yeni tasarımında sadece oyunların yer aldığı özel bir ana sayfa bulunacak. Bu bölümde yeni oyun önerileri ve güncellemeler, etkileyici videolar, sadece oyunlar için en iyi listeler ve özel seçilmiş koleksiyonlar yer alacak. App Store’daki milyonlarca oyun arasında dolaşmak ve arada bir oynayanlardan oyun tutkunlarına kadar herkese göre mükemmel oyunu bulmak şimdi çok daha kolay.

Güncellemeler ve Arama
Müşteriler, en sevdikleri uygulamalar ve oyunlarda son güncellemeyle nelerin değiştiğini Güncellemeler sekmesinde hızla görebilecek. Geliştirilen Arama işlevi; Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar sekmelerindeki editoryal içerikler de arama sonuçlarına dahil edilecek. İsim, kategori, geliştirici veya başlığa göre aratarak belli uygulamalar ve oyunlarla ilgili sonuçların yanı sıra editoryal haberler, koleksiyonlar ve uygulama içi satın almalarla ilgili sonuçlar da alınabilecek.

Uygulama Ürün Sayfaları
Mağazadaki her uygulamanın ana sayfası kendi uygulama ürün sayfasından oluşacak. Apple, tüm geliştiricilerin uygulamalarını daha ilgi çekici içeriklerle öne çıkarabilmesi için App Store deneyimini yeniden tasarladı. Uygulamayı indirmeye karar verecek müşteriler için en önemli bilgiler öne ve ortaya yerleştirildi. Geliştiriciler uygulamaları için üç adede kadar video ön incelemesi ve beş adede kadar da ekran görüntüsü ekleyebiliyor. Şimdi videolar, başka ülkelerdeki müşterilerin özel bir sürüme sahip olabilmesi için yerelleştirilebiliyor. Editörlerin Seçimi gibi ödüller ve liste sıralamalarıyla birlikte Uygulama İçi Satın Almalar, müşteri puanları ve değerlendirmeleri de öne çıkarılıyor.

Uygulama İçi Satın Almalar
Apple, App Store’da uygulama içi satın almaları da daha kolay keşfedilebilir hale getiriyor. Uygulama içi satın almalar, uygulama ürün sayfasında ve arama sonuçlarında görülebilecek ve editörler tarafından Bugün, Oyunlar ve Uygulamalar sekmelerinde belirtilebilecek. Müşteriler şimdi, uygulama içi satın almalara App Store’da başlayabilir ve satın almayı tamamlamak için doğrudan geliştiricinin uygulamasına veya oyununa yönlendirilebilir.