ETKİNLİK

Sebla Kutsal | 06.06.2017 - 10:00

WWDC17’de Apple’dan 6 büyük yenilik

Apple, her yıl düzenlediği geliştirici konferansı World Wide Developer Conference (WWDC) etkinliğinde yeni ürünlerini tanıttı. Etkinlikte öne çıkan başlıklar haberimizde...

Apple’ın yazılım geliştiricileri konferansı Worldwide Developers Conference (WWDC) dün Apple CEO’su Tim Cook’un sahne almasıyla, TSİ 20.00 itibarıyla, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Jose şehrinde başladı.

Konuşmasına “Bu, şimdiye kadarki en iyi ve en büyük WWDC olacak” sözleriyle başlayan Cook, 16 milyonluk Apple yazılım geliştirici topluluğuna sadece geçen yıl 3 milyon yazılımcının daha eklendiğini belirtti.

74 ülkeden, 5 bin 300 geliştiricinin katıldığı etkinlikte, Tim Cook “6 önemli şey” açıklayacaklarını belirtti. İşte o açıklamalar:

Amazon Apple TV’de: Amazon Prime Video’nun Apple TV ve diğer Apple cihazlarına bu yılın ilerleyen zamanlarında geleceği duyuruldu.

Apple Watch’a güncelleme: Apple’ın akıllı saatlerine (watchOS) “heyecan verici güncellemelerin” geleceği, Siri’nin daha da akıllı hale geleceği duyuruldu. Ayrıca, WatchOS 4 serisinin gelişi müjdelenirken, saat arayüzlerinin de değiştiği belirtildi.

High Sierra ve yeni iMac’ler: MacOS Sierra’nın ardılı konumundaki macOS High Sierra duyuruldu. Safari, fotoğraflar ve e-posta tarafında yenilikler barındıran, yapay zeka sayesinde kullanıcıyı takip eden reklamları engelleyebilen yeni işletim sistemi Sierra üzerinden ücretsiz olarak güncellenebilecek. Etkinlikte ayrıca iMac’lerin yeni modelleri tanıtıldı. Fiyatları 1099-1299-1799 dolar olarak duyurulan cihazların bellek kapasitesi daha geniş, grafik performansı daha güçlü. Yeni MacBook’ların fiyatı 1299 dolardan başlıyor. 5K ekran ve Asimetrik özelliklerine sahip yeni iMac Pro da duyuruldu. 18 çekirdeğe kadar farklı modeller gelecek olan cihazların tepe modelinin fiyatı 5 bin dolar.

iOS11: Dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi iOS’in yeni sürümü iOS 11 elbette Tim Cook tarafından duyuruldu. iOS 11 ile gelen yenilikler arasında; Siri’nin bir dilde yazdığınız metni anlık olarak sesli çevirebilmesi, Apple Pay’in P2P ödeme özelliğine kavuşması, iMessage’ın iCloud ile entegre olması, Siri’nin yazım yeteneklerinin artması, App Store’un komple yenilenmesi, AR Kit, makine öğrenmesinin ön plana çıkması gibi maddeler var.

Yeni iPad Pro’lar: Daha iyi CPU ve grafik performansıyla 10.5 ve 12.9 inçlik yeni iPad Pro serisi tanıtıldı. Pil ömrü 10 saat olan cihaz, 12 Mp arka-7Mp ön kameraya sahip. Daha rahat bir ekran kaydırma hissi veren ve daha iyi bir Apple Pencil deneyimi vaat eden cihazların fiyatları ise; ekran boyutlarına göre 649 veya 799 dolar.

HomePod: Apple Music ile tam olarak entegrasyona sahip, Siri tabanlı akıllı hoparlör HomePod, etkinlikte açıklanan altıncı önemli yenilik oldu. HomePod Aralık ayında ABD’de 349 dolardan satışa sunulacak.