CİHAZLAR

DigitalAge | 06.06.2017 - 10:37

iMac Pro, yenilenen MacBook ve MacBook Pro hakkında her şey

WWDC etkinliğinde pek çok yenilik paylaşan Apple, MacBook, MacBook Pro ve iMac modellerinin yenilediğini duyurdu. iMac ailesi artık çok daha güçlü.

Apple iMac serisini, üç kata kadar daha güçlü grafikler, daha hızlı işlemciler ve depolama seçenekleri, Thunderbolt 3 ve daha parlak Retina ekranlarla yeniledi. Giriş seviyesi 21.5 inç iMac’e Retina 4K ekran ve ayrık grafik işlemci eklendi. İnanılmaz ince ve pürüzsüz kasası, hızlı işlemcileri, depolama alanı ve etkileyici Retina ekranıyla iMac modelleri, masaüstü bilgisayarların en üst seviyesini belirliyor. 3D grafikler, video düzenleme ve oyunlar için güçlü performans sunan iMac, bu sonbaharda çıkacak macOS High Sierra ile sanal gerçeklik içerikleri oluşturmak için de bir platform haline geliyor. Apple ayrıca MacBook ve MacBook Pro modellerini daha hızlı işlemcilerle güncelledi. MacBook serisine daha hızlı SSD’ler ekleyen Apple, yeni bir 13 inç MacBook Pro’yu da tanıttı.

iMac 
4,2 GHz’e ulaşan hızını Turbo Boost ile 4.5 GHz’e kadar çıkarabilen, daha hızlı Kaby Lake işlemcilerle yenilenen iMac, bir önceki nesle göre iki kat daha fazla belleğe destek veriyor. Fusion Drive ise şimdi tüm 27 inç yapılandırmalarında ve en üst seviye 21.5 inç iMac’te standart hale geldi. SSD depolama seçenekleri yüzde 50’ye kadar daha hızlı olan iMac, şimdi en güçlü ve çok yönlü bağlantı noktası olan Thunderbolt 3’e de sahip.

8 GB’a kadar vRAM bulunan yeni Radeon Pro 500 serisi sayesinde de iMac serisinin grafik performansı çok daha güçlendi. 21.5 inç model üç kata kadar daha yüksek performans sergilerken, 27 inç model ise yüzde 50’ye kadar daha hızlı.

iMac ayrıca bugüne kadarki en iyi Mac ekranına sahip. 500 nit ile yüzde 43 daha parlak olan ve 1 milyar renge destek veren ekran, çok daha canlı ve gerçekçi bir izleme deneyimi sunuyor.

Apple iMac modellerinin çıkış tarihi ve fiyatı
21.5 inç iMac’ler 1,099 dolardan başlarken, 21.5 inç 4K iMac 1,299 dolarlık fiyat etiketine sahip. Son olarak 5K iMac ise 1,799 dolar. Tüm ürünler ABD’de 7 Haziran tarihi itibarıyla satın alınabilecek.

MacBook ve MacBook Pro daha hızlı işlemcilerle güncellendi

MacBook ve MacBook Pro 
İnce ve hafif tasarımları, güçlü performansları, ekranları ve gün boyu süren pil ömrü ile Mac dizüstü bilgisayarlar ergonomik bir bilgisayar deneyimini sunuyor. MacBook şimdi, 1.3 GHz’e kadar ulaşabilen hızını Turbo Boost ile 3.6 GHz’e kadar çıkarabilen Kaby Lake Core i7 işlemcilerine ve yüzde 50 daha hızlı SSD’ye sahip.

Güncellenen 13 inç MacBook Pro’da 3.5 GHz’e ulaşabilen hızını Turbo Boost ile 4.0 GHz’e kadar çıkaran ve 15 inç MacBook Pro’da ise 3.1 GHz’e ulaşabilen hızını Turbo Boost ile 4.1 GHz’e kadar çıkaran Kaby Lake Core i7 işlemciler bulunuyor. 15 inç MacBook Pro şimdi daha fazla video belleği olan daha güçlü grafik işlemcilerle yenilenirken, 13 inç MacBook Pro’lar arasına 6.299 TL fiyatlı yeni bir model ekleniyor.

Son olarak 21.5 inçlik giriş modelinin 1099, 21.5 4K modeli 1299 ve 27 inçlik 5K iMac modelinin de 1799 dolar fiyat etiketine sahip olacağını da ekleyelim.