Skip to main content

Yeni Toyota C-HR Hybrid’in basın lansmanı Bodrum’da gerçekleşti.

Toyota, SUV segmentinde yer alan C-HR adlı modelinin ikinci neslini Zai Yaşam Bodrum’da düzenlediği bir basın lansmanı ile tanıttı. Basın mensuplarına test sürüşü yapma fırsatı da sağlayan buluşmada sözkonusu araç ve otomotiv piyasası ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı.

Üretim üssü Sakarya

toyota ali haydar bozkurt

Toyota Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt

Müge Boz’un sunuculuğunda gerçekleşen lansmanda Toyota Ürün Müdürü Doğaç Sağlar aracı basın mensuplarına tanıtırken; Toyota Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt aracın üretimi ve otomotiv sektörü hakkında bilgiler paylaştı. Bozkurt, ikinci nesil C-HR Hybrid’in Sakarya’da üretilmeye başladığını, 2024’te plug-in hibrit modelinin de yine aynı fabrikada üretilerek ürün gamına ekleneceğini aktardı. Ekonomi yönetiminin enflasyonist ortamdan çıkış amacıyla attığı adımlar neticesinde pazarın yüzde 30 ilâ 35 daralabileceğini belirten Bozkurt, Toyota’nın sürdürülebilirlik konusunda net sıfır karbon emisyonunun ötesine geçen Beyond Zero anlayışının önemli noktalarını da yine basın mensupları ile paylaştı.

Sportif ve hibrit SUV

İlk nesli hem hibrit motoru hem de keskin hatlara sahip tasarımı ile dikkat çeken C-HR Hybrid, ikinci neslinde de bu özelliklerini koruyor. 1,8 litre motor hacmine ve tam hibrit bir motora sahip olan yeni C-HR Hybrid, 140 HP güce sahip ve 0-100 km/s hızlanmasını 9,9 saniyede tamamlıyor. Araç, şerit şeklinde LED stop lambaları; Amber, Kristal Gümüş Gri, Galaksi Beyazı, Pasifik Mavi, Egzotik Kırmızı ve Ametist Moru gibi renkleri siyah arka sütun ile bir araya getiren çift renkli gövde tasarımı; yine siyah çizgiler ile desteklenen far tasarımı ile sportif bir görüntüye kavuşmuş. Yekpare, çıtasız ve perdesiz cam tavanıyla hem ferah bir kabin hem de daha fazla baş mesafesi de aracın dikkat çeken yönlerinden.

Yeni Toyota C-HR Hybridİç mekânda biri gösterge paneli, diğeri medya ve bilgi sistemi olmak üzere 12.3 inçlik iki ekrana sahip olan aracın ambiyans aydınlatması ise iklimlendirmeye ve güvenlik sistemi tarafından sürücüye ulaştırılan uyarılara göre renk değiştirebiliyor. Ambiyans aydınlatmasını günün 24 saati, her saat farklı bir renk alacak şekilde ayarlamak da mümkün.

100’den fazla parçada geridönüştürülmüş malzemeye yer verilen araç, PET şişelerden üretilen koltuk döşemesi ve vegan iç döşeme detayları ile de Toyota’nın sürdürülebilirliğe verdiği önemi yansıtıyor.