Skip to main content

Google, kötü amaçlı yazılım yaymak için Bard’ın adını kullanan dolandırıcılarla mücadele ediyor.

Google, kendi üretken yapay zekâ aracıyla aynı adı taşıyan Bard adlı kötü amaçlı yazılım yüklü “üretken yapay zeka” yazılımı sunarak dolandırıcılık yapanlara dava açtığını açıkladı.

Şirket, Vietnam merkezli dolandırıcıları başta Facebook olmak üzere diğer sosyal medya platformlarında Bard’ın indirilmesini sağlamak için reklam sayfaları oluşturmakla suçlayarak Pazartesi günü Kaliforniya mahkemesinde dava açtı. Bu reklamlardaki bağlantıya tıklayanlar bilgisayarlarına Bard’ı değil kötü amaçlı yazılımı yüklüyor ve kimlik bilgileri çalınıyor.

Davada ayrıca, fail olduğu iddia edilenlerin “her ne kadar öyle görünseler de hiçbir şekilde Google ile bağlantılı olmadıkları” ve “şüphelenmeyen kurbanları kötü amaçlı yazılım indirmeye ikna etmek için Google, Google AI ve Bard dahil olmak üzere Google ticari markalarını” kullandıkları belirtiliyor.

Google’ın açtığı davada, dolandırıcıların Google Bard’ın en son sürümünü sunduklarını iddia eden, kimlikleri bilinmeyen üç kişi olduğu belirtiliyor.

Google, dolandırıcılara karşı mücadelesini duyurduğu blog gönderisinde, Bard’ın “indirilmesi gerekmeyen” ve ücretsiz olarak kullanılabilen bir üretken yapay zekâ aracı olduğunu söylüyor. Google’ın blog gönderisinde, bu dolandırıcılarla ilgili olarak halihazırda 300 civarında yayından kaldırma isteği gönderildiği belirtiliyor. Bunların gelecekte kötü amaçlı alan adları kurmalarının engellenmesi ve ABD alan adı kayıt kuruluşları tarafından devre dışı bırakılması isteniyor.

Kaynak: Google tackles scammers offering malware-laden ‘Bard’ tool – digitaltrends