Skip to main content

X’in yeni algoritması az takipçili hesapların işine yarayacak.

Elon Musk, X’in az takipçili hesapları öne çıkarmak için algoritmasını değiştireceğini açıkladı.

X’in sahibi Elon Musk’ın paylaşımına göre şirket, algoritmasında “büyük bir güncelleme” yayımlamaya hazırlanıyor.

Musk, halihazırda uygulamanın Sana Özel akışında, kullanıcıların takip ettiği popüler hesapların, arkadaşlarının ya da onların takip ettiği kişilerin gönderilerini öne çıkarırken, yeni algoritmanın daha az takipçili hesaplardan gelen gönderileri de öne çıkaracağını söyledi.

Musk, yeni güncellemenin birkaç gün içinde yayımlanacağını ve sürekli olarak geliştirildiğinden açık kaynak haline getirileceğini belirtti.

Bu değişiklik, daha az takipçisi olan hesapların da daha fazla görünürlüğe ve daha fazla takipçiye sahip olabileceği anlamına geliyor ve Musk’ın X’i bir yaratıcı platformuna dönüştürme planıyla uyuşuyor.

Geçen birkaç ay boyunca X, içerik üreticilerine odaklandı; ödeme yapan aboneler için karakter sınırını 25 bine çıkardı ve iki saate kadar video yükleme özelliği sundu. X CEO’su Linda Yaccarino’nun geçen yaptığı açıklamalara göre, yeni reklam geliri paylaşım programı kapsamında şu ana kadar içerik üreticilere 20 milyon dolar ödeme yapıldı.

X’in bu algoritma değişikliği başarılı olursa küçük çaplı içerik üreticilere X üzerinde daha fazla erişim olanağı sağlayabilir ve bu da X kullanımını artırabilir.

Kaynak: Elon Musk says X is changing its algorithm to highlight smaller accounts – TechCrunch