Skip to main content

Theranos adlı biyoteknoloji şirketiyle dünyanın dikkatini çeken Holmes, yargılandığı 11 suçun 4’ünden suçlu bulundu.

Kaliforniya’da aylardır süren davanın ardından açıklanan karara göre, Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes yatırımcıları dolandırmaktan dolayı suçlu bulundu.

Theranos’un sadece birkaç damla kan ile hastalıklara tanı koyabileceğini iddia ettiği teknolojisi hakkında bilinçli olarak yalan söylemekle ve yatırımcıları yanlış yönlendirmekle suçlanan Holmes, yatırımcıları dolandırmak amacıyla komplo kurmaktan ve ‘wire fraud’ olarak anılan üç adet para transferi sahtekarlığından dolayı suçlu bulundu. Wire fraud terimi, dijital ortamlar, özellikle de e-posta üzerinden kurulan iletişimde karşıdaki kişiden bir fayda elde etmek amacıyla yanlış beyanlarda bulunmak şeklinde tanımlanıyor. Holmes tüm iddiaları reddetse de 80 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Holmes, 11 suçtan yargılanmasına rağmen 4’ünden suçlu bulundu. Haftaya yapılacak bir başka duruşma sırasında mahkemenin son kararını ve Holmes’un cezasını açıklaması beklenirken, Holmes gözaltına alınmadı. Mahkeme salonunda bulunan gazeteciler, bir dönem ‘yeni Steve Jobs’ olarak anılan ve geçtiğimiz yıl ilk kez anne olan 37 yaşındaki Holmes’un karar açıklanırken hiçbir duygu emaresi göstermediğini, salondan ayrılırken eşine ve ebeveynlerine sarıldığını belirttiler.

Bir dönem 9 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Theranos, kanser ve diyabet de dahil olmak üzere pek çok hastalığı sadece birkaç damla kana uygulanacak olan bir test ile tespit edebileceği iddiasıyla hızlı bir şekilde değer kazanmıştı. Holmes bu süreçte Rupert Murdoch ve Larry Ellison gibi isimleri 900 milyon dolarlık yatırıma ikna ederken, 2015 yılında yayınlanan bir Wall Street Journal raporunda testin çalışmadığının paylaşılmasının ardından işler Theranos için ters gitmeye başladı. Theranos, testi yapan Edison adlı makine çalışmamasına rağmen yaptığı testlerde halihazırda kullanılmakta olan test cihazlarını kullanıyordu. Holmes’un Edison’un çalışmadığını bilen yöneticilere endişelerini dile getirmemeleri konusunda baskı yaptığı öğrenildi.

Holmes, Theranos’un yönetimindeki hataları kabul ederken, yatırımcıları bilerek kandırdığı iddialarını reddetti. Holmes ayrıca, kendisinden 19 yaş büyük olan eski erkek arkadaşı ve iş ortağı Sunny Balwani’yi suçlayarak Balwani’nin kendisine hem cinsel hem de psikolojik baskı uyguladığını belirtti. Balwani’nin de haftaya aynı mahkeme karşısında aynı suçlarla yargılanması, Holmes’a dair kararın bu yargılamadan sonra verilmesi bekleniyor.

Holmes, Inc. dergisi tarafından bir dönem ‘yeni Steve Jobs’ olarak anılmış, Forbes tarafından da “kendi becerisi ile milyarder olan dünyanın en genç kadını” olduğu için övülmüştü. Time dergisi ise Holmes’u 2015 yılının en etkili kişiler listesine dahil etmişti.

Kaynak: Elizabeth Holmes: Theranos founder convicted of fraud – BBC News