TEKNOLOJİ

Digital Age | 04.01.2022 - 12:52

Mercedes’in Vision EQXX konsepti, tam şarj ile 1000 kilometre menzil vaat ediyor

Mercedes'in uzun zamandır beklenen konsepti Vision EQXX, CES 2022'de görücüye çıktı. Beklentileri fazlasıyla karşılayan araç, fuarın en çok konuşulan ürünlerinden biri olacağa benziyor.

Mercedes-Benz, bir süredir merakla beklenen yeni elektrikli otomobil konsepti Vision EQXX’i CES 2022’de tanıttı. Beklentilerin çok ötesinde bir araç ile ziyaretçilerin karşısına çıkan Mercedes-Benz, bu modeliyle uzun bir süre konuşulacağa benziyor.

Tam şarj ile yaklaşık bin 43 kilometrelik bir menzile sahip olan Vision EQXX’in bugüne kadar üretilen en verimli elektrikli araç olduğu söyleniyor. Zira araç, sadece 10 kilowatt/saat enerji ile 100 kilometre yol kat edebiliyor. ReviewGeek’in haberine göre 10 kilowatt/saat, ABD’de yaklaşık 12 dolarlık bir enerji tüketimine denk geliyor. 10 kilowatt/saat ile bir klima üç saat çalıştırılabilirken, fosil yakıtlı araçlar ile kıyaslandığında Vision EQXX’in verimlilik seviyesinin 235 MPG’ye, yani 1lt./100km.’ye eşdeğer olduğuna değiniliyor.

Vision EQXX, diğer pek çok elektrikli aracın aksine yüksek menzilini bataryanın büyütülmesi sayesinde değil, verimliliği sayesinde elde ediyor. Araç bu verimliliği gelişkin aerodinamik tasarımına (0,17 sürüklenme katsayısı), F1 mühendisleri ile birlikte geliştirilen aktarma organlarına ve hafif yapısına (bin 750 kilo ağırlık) borçlu. Tavanında 117 güneş hücresi bulunan aracın bataryası 100 kilowatt/saatlik bataryalara sahip diğer elektrikli otomobillerin bataryalarından daha küçük olmasına rağmen güç açısından daha yoğun.

Aracın içinde ise tüm ön paneli kaplayan dokunmatik, 56 inçlik bir ‘hiperekran’ göze çarpıyor. Mercedes, bu ekranın ‘sinir bozucu alt menülere sahip olmadığını’, tüm bilgilerin ve fonksiyonların kolayca ulaşılabilir olduğunu belirtiyor. Aracın deri koltukları ise mantardan yapılma.

Vision EQXX’in bir konsept olduğu, piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ya da bu araç temel alınarak bir model üretilirse yeni üretimde konseptin ne kadarının gerçeğe dönüştürüleceği henüz belirsiz. Ek olarak, Mercedes’in tam şarj ile 1000 kilometre menzil iddiası henüz bir otorite tarafından doğrulanmadı.

Kaynak: Mercedes-Benz’s New Concept EV Puts Every Other Carmaker to Shame – ReviewGeek