Skip to main content

Apple, video düzenleme uygulaması Final Cut Pro X için 360 derece VR video düzenleme ve yeni özellikler sunan güncellemeyi duyurdu.

Apple, Yeni iMac Pro modelini Türkiye’de satışa sundu. Yeni model ile birlikte Apple, Final Cut Pro ve Logic Pro X gibi bazı amiral gemisi yazılımını da güncelledi.

Yeni iMac Pro’nun güçlü performansından yararlanacak şekilde optimize edilen Final Cut Pro, şimdi ilk kez kullanıcılara Mac üzerinde tam çözünürlüklü 8K video düzenleme olanağı sunuyor. Ayrıca, 360 derece sanal gerçeklik (VR) video desteği özelliği, Final Cut Pro’nun yardımcı uygulamaları Motion ve Compressor’da da kullanılabilecek.

Final Cut Pro, profesyonel editörlerin sanal gerçeklik içerikleri oluşturmasına ve içe aktarmasına, 360 derece videoları düzenlemesine, SteamVR ve bağlantılı HTC VIVE gözlüğü ile projeyi gerçek zamanlı olarak görüntülemesine olanak veriyor.

Final Cut Pro X 10.4 ile gelen ek özellikler ise şöyle sıralanıyor;
Gelişmiş düzenleme, ses çalışmaları, hareketli grafikler ve renk sınıflandırma için iPhone ve iPad’deki iMovie projelerini kolayca Final Cut Pro’ya aktarma. – Apple aygıtlarındaki yüksek verimlilikli video ve fotoğraf formatlarını içe aktarabilmek ve düzenleyebilmek için HEVC ve HEIF desteği. – Logic Pro X’ten alınan, yeniden tasarlanmış, boyutlandırılabilir arayüzlere sahip, güncellenmiş ses efekti eklentileri. – Apple’ın gelişmiş grafik teknolojisi Metal temel alınarak geliştirilmiş daha hızlı, daha kaliteli optik akış analizi. Motion 5.4, kullanıcıların etkileyici 360 derece sanal gerçeklik içerikleri ve efektleri oluşturmasına olanak veriyor ve bu efektlere Final Cut Pro’dan anında erişilebiliyor. Güncelleme ayrıca her türden Motion projesini başka bir türe kolayca dönüştürebiliyor. Ve yeni Overshoot (hedef aşırma) davranışı sayesinde gerçekçi yaylı animasyonlar ve yeni filtrelerle fotoğrafsı görünümler oluşturulabiliyor. Compressor 4.4, kullanıcıların endüstri standardı küresel meta verilerle 360 derece videolar oluşturmasına olanak veriyor. Ayrıca kullanıcılar Compressor ile HEVC ve HDR videoları dışa aktarabiliyor ve MXF dosyaları oluşturmak için çeşitli yeni seçeneklerden yararlanabiliyor. Fiyat

Final Cut Pro 10.4 bugünden itibaren mevcut kullanıcılar için ücretsiz güncelleme olarak, yeni kullanıcılar içinse Mac App Store’da 999,99 TL karşılığında elde edilebiliyor. Motion 5.4 ve Compressor 4.4 yine mevcut kullanıcılar için ücretsiz güncelleme olarak, yeni kullanıcılar içinse 184,99 TL karşılığında indirilebiliyor.