Skip to main content

İngiltere’de finans sektörünün en yetkin isimlerinden, FCA CEO’su Andrew Bailey, Bitcoin’e yatırım yapanları uyardı.

İngiltere’de finans piyasalarını denetleme ve düzenlemeden sorumlu Mali Tutum Otoritesi (Financial Conduct Authority – FCA) CEO’su Andrew Bailey, Bitcoin‘e yatırım yapanlara “tüm paralarını kaybetmeye hazır olma” uyarısında bulundu.

2013 yılında Finansal Hizmetler İdaresi’nin (FSA) yerine hayata geçirilen FCA’de CEO olarak görev yapan, Bank of England’ın eski yöneticilerinden Bailey, BBC’nin “Newsnight” programı için verdiği röportajda; ne merkez bankalarının ne de hükümetlerin Bitcoin’in arkasında olduğunu, Bitcoin almanın kumar oynamak kadar riskli olduğunu belirtti.

Bitcoin’in yüksek volatilitesine de dikkat çeken Bailey, “ciddi bir şekilde uyardığını” vurgulayarak “Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazırlıklı olun” dedi.

Hafta içinde, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de benzer bir açıklamayla gündeme gelmiş, yatırımcıları “Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir” ifadesiyle uyarmıştı.

2017’ye bin doların altında bir değerle başlayan ve şu aralar 16 bin dolardan işlem gören kripto para, bunu defalarca katlayan ani çıkışlarla gündeme oturdu. Bitcoin, kimilerince, tehlikeli boyutta şişme gözlemlenen bir balon olarak nitelendiriliyor.