Skip to main content

Walt Disney ve Fox arasındaki, uzun süredir beklenen satın alma resmen gerçekleşti.

Walt Disney, geçen yıldan bu yana devam eden Fox satın almasını sonuçlandırdı. Disney’in Fox’u, Twentieth Century Fox Film ve TV Stüdyoları, kablo ve uluslararası TV işletmeleri de dahil olmak üzere, yaklaşık 52,4 milyar dolarlık hisse karşılığında satın alması konusunda kesin anlaşmaya vardıklarını duyurdular.

Satın alma işleminden hemen önce Fox, Fox Broadcasting Network (Fox Yayıncılık Network’ü) ve kanallarını, Fox News Channel (Fox Haber Kanalı), Fox Business Network, FS1, FS2 ve Big Ten Network’ünü borsaya kote yeni bir şirket bünyesinde toplayarak hissedarlara satışını gerçekleştirecek.

Anlaşmanın şartları çerçevesinde 21st Century Fox hissedarları, ellerinde bulunan her bir 21st Century Fox hissesi için 0.2745 adet Disney hissesi alacaklar. Bu değişim oranı Disney hisselerinin 30 günlük ağırlıklı ortalama fiyat hareketi baz alınarak belirlendi. Disney aynı zamanda 21st Century Fox ‘un 13,7 milyar dolarlık net borcunu da üstlenecek. Satın alma anlaşmasındaki fiyat toplam 52,4 milyar dolar net hisse değerlemesine ve 66,1 milyar dolarlık bir satın alma işlemine karşılık geliyor. Satın alınan varlıklar arasında konsolide varlıklar ve başka şirketlerdeki hisse payları da bulunuyor.