Skip to main content

Google Chrome’un en son güncellemesi Chrome 110, tarayıcının bellek kullanımıyla ilgili sorununu çözüyor.

En çok kullanılan internet tarayıcılarının başında gelen Google Chrome, bellek kullanımı ile ilgili her zaman sorunlar yaşıyor. Yeni Chrome 110 güncellemesiyle birlikte bu sorunun önüne geçilmesi, RAM kullanımında yüzde 30’a varan tasarruf ve tarayıcının daha verimli hale getirilmesi hedefleniyor.

Google, sekmeleri arka planda hazırda bekleterek Chrome’un bellek verimliliğini artırmada ilerleme kaydetse de Microsoft Edge veya Mozilla Firefox ile karşılaştırıldığında bunların gerisinde kalıyor. Chrome 110 güncellemesi ile RAM kullanımını yüzde 30’a kadar azaltmayı hedefleyen Google, internet tarayıcısını daha verimli bir hale getirmek istiyor.

İlk olarak 108 sürümünde sızdırılan Memory Save ve Energy Saver (Bellek ve Enerji Tasarrufu Modu), şu anda dünya çapında Chromebook, Mac ve Windows kullanıcılarına sunulmaya başladı. Aşamalı olarak kullanıma sunulan güncellemeyi henüz cihazlarınızda göremeyebilirsiniz ancak güncellemenin kısa sürede tüm kullanıcılara ulaşması bekleniyor.

Bellek tasarrufu modu, etkin olmayan sekmelerdeki bellek kullanımını düşürerek yüzde 30’a kadar daha fazla RAM tasarrufu sağlayacak. Yardımcı program boşta duran bir sekme tanımlarsa, onu durağan duruma getirerek kaynakları serbest bırakacak. Boştaki sekme tekrar ziyaret edildiğinde Chrome bu sekmeyi yenileyerek kullanıma açacak. Kullanıcılar, özellikle en sık kullandıkları siteler veya sayfalar için hangi sekmelerin Bellek Tasarrufu modundan muaf tutulmasını istediklerini belirtebilecek.

Özellikle eski dizüstü bilgisayar kullanıcıları için kullanışlı olan enerji tasarrufu modu ise, internet sitelerinde arka plan etkinliğini ve görsel efektleri sınırlandırarak yüzde 20 enerji tasarrufu sağlıyor.

Chrome 110 Bellek ve Enerji Tasarrufu dışında birçok yeni özellik ekliyor. Örneğin, Nvidia’nın yakında çıkacak olan RTX Video Super Resolution’u etkinleştiriyor. Bu özellik, uyumlu bir Nvidia grafik kartıyla tarayıcıda yapay zekâ geliştirmeyi vadediyor.

Chrome 110’u doğrudan Google’dan indirebilir veya manüel Chrome güncellemesi için tarayıcıyı kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: Google Chrome’s latest update solves the browser’s biggest problem – digitaltrends