Skip to main content

Microsoft, insanlara Edge tarayıcıyı kullandırmak için yeni yöntemler deniyor.

Microsoft, Google Chrome indirenleri Chrome’a geçiş yapmaktan caydırmak için çalışıyor. Bunun için Windows kullanıcılarının karşısına Chrome indirme sayfasında bir reklam çıkarıyor.

“Microsoft Edge, Microsoft’un ek güvenliğiyle Chrome ile aynı teknoloji üzerinde çalışır” diyen reklamla Microsoft, kendi tarayıcısının güvenlik bakımından ek bir avantaja sahip olduğunu ima ediyor. Reklam, adres çubuğunun altında ve google.com/chrome’un bir parçası gibi görünüyor.

Microsoft, insanları Chrome’dan uzaklaştırmak için çalışıyor

Buna benzer açılır pencere istemlerini Microsoft kadar agresif olmasa da Google da bazen gösteriyor. Örneğin Mac için Safari’de Google Search’ü açtığınızda, köşede “Google, Chrome’u kullanmanızı önerir” yazan bir açılır pencere görürsünüz. Ancak arada önemli bir fark var: Google reklamını, sahibi olduğu web sitesinde gösterirken Microsoft, Edge ile ilgili mesajını Google Chrome sayfasının tepesine ekleyerek sayfanın bir parçası gibi gösteriyor.

Microsoft’un bu hamlesi, teknoloji dünyasının zaman zaman andığı bir davayı akıllara getiriyor. Zira Microsoft, 2001 yılında Internet Explorer ile ilgili olarak, Internet Explorer’ı Windows işletim sistemi paketi içerisine ücretsiz ekleyip kullanıcılarını bu tarayıcıyı kullanmaya teşvik ettiği, bu şekilde sektörde tekelleştiği gerekçesiyle ABD hükümeti ile karşı karşıya gelmiş ve görülen davayı kaybetmişti. Bu dava, Microsoft tarihinde ve Bill Gates’in geçmişinde bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Kaynak: Microsoft aggressively trying to keep Chrome downloaders using Edge – 9TO5Google