Skip to main content

Microsoft, Microsoft Edge, Bing ve Skype’ın mobil uygulamalarında yapay zekâ desteğini sunmaya başladı.

Microsoft, Bing’in yapay zekâ destekli yeni sürümünün kullanımını geliştirmek için çalışıyor. Microsoft’un Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Tüketici Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Yusuf Mehdi, şirketin resmi blogunda, ses girişi gibi yeni özelliklerle birlikte gelen yapay zekâ destekli yeni Bing ve Edge mobil uygulamalarının kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Mehdi, “Aramaların yüzde 64’ünün cep telefonlarında yapıldığını bildiğimiz için, masaüstünüzden uzaktayken bile web için yardımcı pilotunuz olarak hizmet verecek yepyeni Bing ve Edge mobil uygulamalarını kullanıma sunuyoruz” dedi ve “Bugün iOS ve Android’de kullanılabilen Bing mobil uygulaması, yeni bir görünüm ve deneyim sunuyor. Alt kısımdaki Bing simgesine dokunduğunuzda, masaüstünden yapabileceğiniz tüm yöntemlerle etkileşimde bulunabileceğiniz bir sohbet oturumu başlatılıyor. Bing’e basit veya karmaşık sorular sorabilirsiniz. Yanıtlarınızın nasıl görüntülenmesini istediğinizi de seçebilirsiniz. Yanıtlar madde işaretleri veya metin şeklinde olabilir” diye ekledi.

Yeni Bing mobil uygulamasının kullanıma sunulmasıyla birlikte, en çok talep edilen özelliklerinden biri olan “ses”i eklediklerini söyleyen Mehdi, “Mobil ve masaüstünde kullanılabilen sesli arama, Bing’den istemleri iletme ve yanıtları alma konusunda daha fazla çok yönlülük sağlar” dedi.

Buna ek olarak, şirket yapay zekâ destekli Bing’in Skype’a geldiğini de duyurdu. Mehdi bunun nasıl olacağını şöyle açıklıyor: “Bağlantıda kalırken ve bir sonraki buluşmanızı planlarken arkadaşlarınız ve aileniz için bir yardımcı pilotunuz olduğunu hayal edin. Herhangi bir Skype kişisi gibi Bing’i de gruba ekleyebilirsiniz ve artık Bing’den tüm grup için soruları yanıtlamasını ve bilgi sağlamasını isteyebilirsiniz. Örneğin, aileniz bir sonraki buluşma hakkında sohbet ediyorsa, Bing’den gidilecek yerler ve hava durumu tahminleri gibi konular hakkında öneriler isteyebilirsiniz ve sohbetteki herkes sonuçlara erişebilir.”

Microsoft’un yeni Bing’i gelecekte hangi platformlara getireceği henüz belli değil ancak Mehdi, Teams gibi diğer platformlara getirmeyi düşündüklerini söyledi.

Şu anda Microsoft’un yapay zekâ destekli yeni Bing’i için bir bekleme listesi var. Şirket her gün daha fazla kişiyi dahil etmek için olabildiğince hızlı çalıştığını söylüyor ve test uzmanlarını Bing ön izlemesine kaydolmaya davet ediyor.

Kaynak: The new AI-powered Bing preview arrives on iOS and Android today — and in Skype – betanews