Skip to main content

Samsung’un sesli asistanı Bixby artık metin araması özelliğini İngilizce aramalarda da destekliyor.

Geçen yıl Samsung, One UI 5 ile Bixby için hem sesleri metne hem de metinleri sese dönüştüren Text Call (Metin Araması) adlı bir özelliği kullanıma sunmuştu. Başlangıçta sadece Korece olarak mevcuttu, ancak şimdi şirket bu özellik için İngilizce desteğini başlattı. Bu özellik, kullanıcıların aramaları, Bixby’nin arayana yüksek sesle okuyacağı bir mesaj yazarak yanıtlamasına olanak tanıyor. Ayrıca arayanın söylediklerini kaydedebiliyor, bu da onu işitme güçlüğü çekenler veya gürültülü bir ortamda arama yapan herkes için oldukça yararlı bir araç haline getiriyor.

Bixby’nin çeşitli ses seçenekleri olsa da Samsung, kullanıcılara aramaları yanıtlamak için kullandığı sesi kişiselleştirme fırsatı sunuyor. Kullanıcılar birkaç cümleyi kaydetmek için yeni Bixby Custom Voice Creator’ı kullanabiliyor, bu da Bixby’nin seslerini ve tonlarını analiz etmesine ve ardından sesleri taklit etmek için yapay zekâyı kullanmasına olanak tanıyor.

Ancak şu anda her iki özelliğin de sınırlamaları var. Bixby Custom Voice Creator, Galaxy S23 serisinde yalnızca Korece olarak sunuluyor. Metin Araması ise yalnızca Galaxy S23 cihazlarında, Z Fold 4 ve Z Flip 4’te kullanılabiliyor. Samsung, Metin Araması için İngilizce desteğine ek olarak, Bixby’nin uyandırma kelimesini kullanıcının istediği şekilde özelleştirme özelliğini de kullanıma sundu. Bixby artık Samsung Health’teki antrenmana uygun müziği çalabiliyor ve Takvim uygulamasına programları kaydedebiliyor. Son olarak Samsung, zamanlayıcı ayarlama, ekran görüntüsü alma ve el fenerini açma dahil olmak üzere çevrimdışı olarak yapabileceği şeyleri de genişletti.

Kaynak: Samsung’s Bixby now supports text-to-speech in English calls – engadget