Skip to main content

Twitter, yanıtladığınız veya retweetlediğiniz bir tweet Community Notes (Topluluk Notları) aldığında size bir bildirim gönderecek.

Twitter, bir kullanıcının beğendiği, retweetlediği veya yanıtladığı bir tweet, Topluluk Notları’na katkıda bulunan biri tarafından değerlendirildiğinde, kullanıcıya bugünden itibaren bildirim gönderecek.

Bir tweet’i beğenmek, retweetlemek veya yanıtlamak, ona öneri algoritmalarında bir tür alaka düzeyi sağlıyor ve Twitter bir süredir algoritmik akışını zorluyor. Bir Topluluk Notları katkıda bulunanı yanıltıcı bilgi içerdiğini düşündüğü bir tweet gördüğünde tweete açıklayıcı bir not düşerse, insanların beğenilerini veya retweet’lerini geri çekme ihtimalleri yüksek.

Yani bu özellik sayesinde kullanıcılar, yanlış bilgi içeren Tweet’lerle daha önce bulundukları etkileşimleri kaldırmak için fırsata sahip olabilecek. Böylece bu bilgiler kullanıcıların profilinde yer almayacak ve yayılımı azalacak.

Program ilk olarak 2021 yılında ABD merkezli kullanıcılar için “Birdwatch” adı altında tanıtıldı. Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra programın adını “Topluluk Notları” olarak değiştirdi. 2022 yılının Aralık ayında Twitter, Topluluk Notlarını küresel olarak aktif etti. Ocak ayında şirket, ABD dışında Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunan Topluluk Notları katkıda bulunanların notlarını kabul etmeye başladı.

Son birkaç ay içinde Twitter’da düşük kaliteli notların görünürlüğünü ayarlamak, Topluluk Notları katkıda bulunanları için not türünü genişletmek ve katkıların etki puanını dengelemek gibi algoritmada değişiklikler yapıldı. Yeni yönetimin güvenlik departmanında çalışan yükleniciler de dahil olmak üzere birkaç kişiyi işten çıkardığı göz önüne alındığında, Twitter’ın içerik denetimi için algoritmalara ve kitle kaynak kullanımına olan güveni hızla arttı. Şirket, çoğu platformda nefret söylemi ve yanlış bilgilendirmeye dikkat çeken araştırmacılara ücretsiz API erişimini kapattığı için bu sorumluluk daha da artabilir.

Kaynak: Twitter will send a notification when a tweet you replied to or retweeted gets a Community Note – TechCrunch