Skip to main content

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok, verilerini ABD’deki kâr amacı gütmeyen akademik kurumlardaki araştırmacılarla paylaşacak.

TikTok daha şeffaf olmak için artık platformdaki içerik ve hesaplarla ilgili herkese açık verileri daha fazla akademik araştırmacıyla paylaşacak.

Şirket Salı günü, ABD’deki kâr amacı gütmeyen akademik kurumlarla çalışan araştırmacıların araştırma API’sini kullanma başvurularını kabul ettiğini açıkladı. TikTok daha önce araştırma API’sini duyurmuştu. Ancak başlangıçta yalnızca uygulamanın İçerik ve Güvenlik Danışma Konseylerindeki bir grup uzmana açıktı.

TikTok, web sitesinde verilerin artık küresel olarak araştırmacıların kullanımına sunulacağını söyledi. Buna göre ABD dışındaki kurumlardan araştırmacılar şimdi başvurabiliyor, ancak başvuruları proje ABD dışındaki bölgelere yayılana kadar işleme alınmayacak.

Ayrıca TikTok’un API’sine erişim elde etmekle ilgilenen araştırmacıların, başvuruda bulunmak için .edu e-posta adresiyle bir geliştirici hesabı oluşturması gerekiyor.

Kaynak: TikTok Opens Its Data to More Researchers as Part of Transparency Push – CNET