Skip to main content

Teknoloji endüstrisinde işten çıkarmalar devam ediyor. Google’ın çatı şirketi Alphabet’te kafeteryaları temizleyen robotlar artık olmayacak.

Wired’da yer alan habere göre Alphabet’in 200’den fazla kişiden oluşan bir ekibe sahip deneysel departmanlarından biri olan Everyday Robots kapatılıyor. Everday Robots ekibi, kafeterya masalarını temizleyebilen, çöpleri ayırabilen, geri dönüşüm yapabilen ve kapıları açabilen tekerlekli 100’den fazla tek kollu robot geliştirdi ve eğitti. Robotlar eğitilirken, pandemi sırasında şirketin yemekhanelerini toplama ve konferans salonlarının temizliğini kontrol etme gibi görevleri üstlendi.

İlerleme kaydetmelerine rağmen robotlar ve eğitmenleri, Alphabet’in bütçe kesintilerinden sağ çıkamadı. Everyday Robots’un pazarlama ve iletişim direktörü Denise Gamboa, Wired’e yaptığı açıklamada, Everyday Robots’un artık Alphabet içinde ayrı bir proje olmayacağını söyledi. Gamboa’nın verdiği bilgilere göre teknolojinin ve ekibin bir kısmı, Google Research bünyesindeki mevcut robotik çalışmalarda birleştirilecek.

Alphabet Ocak ayında iş gücünün yüzde 6’sı olan yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Kaynak: Alphabet Reportedly Lays Off Robots That Cleaned Cafeterias – CNET