Skip to main content

Türkiye’de yazılım testi ve test süreçleri hakkında farkındalığın gelişmesi ve sektörün büyümesi amacıyla kurulan Yazılım ve Test Kalite Derneği, “ISTQB terimler sözlüğünü” Türkçe yayınladı

Bilişim sektörünün gelişimi için, yazılım test ve kalite alanında gönüllü organizasyon olan International Software Testing Qualifications Board’a (ISTQB) bağlı olarak çalışan Yazılım Test ve Kalite Derneği, ISTQB Yazılım Testi Terimler Sözlüğü’nü Türkçeleştirdi. “ISTQB terimler sözlüğü”, “ISTQB Standard Glossary of terms used in Software Testing” terim sözlüğünü esas alıyor.

Türkçeleştirme çalışması bilişim projelerinde ele alınan test terimlerinde kavram karmaşası yaşanmaması ve ortak bir dilin oluşturulması için bir zemin hazırlanması amacını taşıyor.

Yazılım test mühendisliğinin birçok farklı disiplin ile iç içe olması gerektiğini ve bu etkileşimin sağlıklı yapılabilmesinin tarafların birbirini kolayca anlayabilmesi ile mümkün olduğunu söyleyen Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, “Türkçeleştirme esnasında yazılım testinin iç içe olduğu iş analistliği, kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi tasarımı, yazılım geliştirme ve proje yönetimi gibi disiplinlerde kullanılan terimler de göz önünde bulunduruldu” diye konuştu.

Ayrıca, ISTQB Temel Seviye Ders Programı da Türkçe’ye çevrildi. İki doküman da Yazılım ve Test Kalite Derneği’nin internet sitesinden ücretsiz indirilebiliyor.

Terimler sözlüğüne ve Temel Seviye ders programına bu linklerden ulaşabilirsiniz:

Terimler sözlüğü Temel Seviye ders programı

 

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Horia Varlan