Skip to main content

Scania, kamyonlar ile iletişim kuran akıllı kol saati ile ağır ticari araç sektöründe kullanılacak giyilebilir teknolojilere örnek sunuyor

Norveç’in ünlü kayak merkezi Trysil’de gerçekleşen dünya lansmanı ile tanıtımı gerçekleştirilen Black Griffin kol saati, ilk etapta 999 adet üretilerek piyasaya sürülüyor.

Scania Watch, yakıt tüketimi, sürüş verimi ve ortalama hız gibi değişkenler hakkında bilgi toplamak için aracın yanında olmanıza gerek kalmayan kolay bir yöntem sunuyor. Scania Watch ayrıca e-posta, metin mesajları ve telefona gelen çağrı bildirimleri için de kullanılabiliyor.

Scania, cihazı geliştirmeye devam ederek, kullanım kolaylığının artırılması ve internet üzerinden indirilebilen yazılımlar ile işlevinin daha da geliştirilmesini planlıyor.

 

Scania Sürücü Hizmetleri

Scania, sürücü hizmetleri kapsamında eğitim ve sürücü koçluğu uygulamalarında da son teknolojilerden yararlanıyor.

Bu teknolojilerden bir tanesi de eğitimleri optimize etmek için geliştirilen WICkit adı verilen Kablosuz Gösterge Paneli. Araç İletişim Arabiriminden (VCI) motor devri göstergesi, hız göstergesi ve yakıt tüketimi ile daha birçok bilgiye tablet üzerinden kablosuz bir şekilde ulaşılabiliyor. Buna göre sürücü, gerçek zamanlı olarak daha düşük yakıt tüketimi sağlamak, sert frenlemeyi ve çevre üzerindeki etkisi azaltmak gibi konularda eğitim alabiliyor.