Skip to main content

Gelecek planlarını açıklayan Elon Musk, uzay için internet ağı oluşturmak üzere yatırım yapacağı bilgisini verdi

Geçtiğimiz gün düzenlenen ABD’nin Washinton eyaletinde yer alan Seattle kentinde düzenlenen SpaceX etkinliğinde Elon Musk, uzayda internet oluşturmak üzere 10 milyar dolar değerinde bir harcama planının olduğunu duyurdu.

Bloomberg haberine göre; Musk, dünya üzerinde internetin işleyiş düzenini kökten değiştireceğine inanıyor. Değişim de şu şekilde özetleniyor: İnternet bağlantısı gideceği yere ulaşana kadar, veri paketlerinin yönlendiriciler (routers) ve yeryüzündeki ağlar etrafında yansımasından ziyade uzaya gidebilir ve uydular arasında gidip gelebilir.

Musk, henüz bir isim vermediği projesinin SpaceX’in Seattle ofisinde konumlanacağı bilgisini verdi. Musk ayrıca atılacak bu adımın internetin Mars’a taşınmasında bir katkısının olacağını düşünüyor.

SpaceX, ağ bağlantısını oluşturmak ve yürütmek için kendi uydularını inşa edecek. Haberleşmede yaşanacak bağlantı yavaşlığının önüne geçmek adına bu uydular, normal seviyeden daha aşağıda bir yörüngede uçacak.

İnterneti uzaya taşımak için atılacak yeni adımlar uzun bir süreci izleyeceğe benziyor. Ancak Musk, şirketin bu yatırımı uzun vadeli SpaceX için (Mars’ta bir kent inşasını finanse etmek üzere) bir gelir kaynağı olarak gördüğünü belirtiyor.

Kaynak: The Next Web