Skip to main content

HMD’nin en yeni telefonu Nokia G22, dakikalar içinde tamir edilecek şekilde tasarlandı.

HMD ve elektronik ürünler için onarım parçaları satan iFixit işbirliğinde üretilen Nokia G22, olası bir arıza durumunda değişim ve tamir sürecini minimuma indirmeyi amaçlıyor. Gerekli ekipmanlarla demonte edilerek kolayca tamir edilebilir bir mimari sunuyor.

HMD, kutusunda onarım parçalarıyla sunulan Nokia G22’nin pilinin yaklaşık 5 dakikada ve ekranının ise yaklaşık 20 dakikada değiştirilebileceğini söylüyor. HMD Ürün Başkanı Adam Ferguson, onarımın kolaylığını vurgulamak için telefonla ilgili düzenlenen bir basın toplantısı sırasında Nokia G22’nin pilini başarıyla değiştirdi. Bu, çıkarılabilir bir pili değiştirmek kadar kolay değildi. Ferguson, pili çıkarmak için telefonu gitar penası tarzı bir plastik parçayla açmak ve hassas bir kabloyu çıkarmak zorunda kaldı. Ancak tüm süreç yaklaşık beş dakika sürdü.

HD+ çözünürlüğe ve 90 Hz yenileme hızına sahip, Gorilla Glass 3 korumasıyla donatılan 6,52 inç ekrana yer veren Nokia G22’de; 8 megapiksel selfie kamerası, 50 Megapiksel ana kamera, 2 Megapiksel makro ve 2 Megapiksel derinlik sensöründen oluşan üçlü arka kamerası yer alıyor.

Dahili olarak Unisoc T606 işlemci tarafından desteklenen Nokia G22, 4 GB RAM ve 64 GB / 128 GB dahili depolama sunuyor. Nokia G22’ninpParlak arka kapağının %100 geri dönüştürülmüş plastikten yapıldığını da ekleyelim.

Mavi ve gri renklerde satışa sunulacak Nokia G22, 5050 mAh bataryadan besleniyor, 20W kablolu şarjı destekliyor ve 3 gün pil ömrü sunuyor.

Nokia G22, 8 Mart’ta Birleşik Krallık’ta 149,99 £ (179 € / yaklaşık 180 $) karşılığında satışa sunulacak ve Avrupa gibi belirli küresel pazarlarda satılacak, ancak ABD’de satılmayacak. Türkiye’de ise ne zaman piyasaya sürüleceği henüz net değil.

Kaynak: HMD’s latest Nokia phone is designed to be repaired in minutes – The Verge