Skip to main content

Microsoft’un Phone Link adlı yeni uygulaması sayesinde artık Windows kullanan bilgisayarlara iPhone bağlamak mümkün olacak.

Microsoft, Phone Link uygulaması aracılığıyla Windows’ta iMessage’a erişim sağlıyor. Uygulamaya gelen güncellemenin şimdilik Windows Insider üyelerine özel olduğu belirtiliyor. Phone Link uygulaması ile iPhone kullanıcıları cihazlarını bir Windows dizüstü veya PC’ye bağlayabilecek, yeni güncelleme ile birlikte Windows 11’de iMessage yoluyla mesaj gönderip alabilecek, arama yapabilecek ve telefon bildirimlerini bilgisayar ekranından görebilecek.

Microsoft, Windows cihazlarını iPhone’lara bağlamak, komutları ve mesajları kullanıcıların Mesajlar (iMessage) uygulamasına iletmek için Bluetooth kullanıyor. Bu, iPhone’ları olan kişilere doğrudan PC’den mesaj gönderilebileceği anlamına geliyor, ancak bazı sınırlamaların olduğunu belirtelim. Örneğin kullanıcılar mesajlarında fotoğraf gönderemeyecek, grup mesajlarına katılamayacak mesaj geçmişini göremeyecek. PC kullanıcılarına iMessage konuşmaları, basitleştirilmiş bir biçimde gösterilecek. Uygulamanın, yalnızca Phone Link üzerinden gönderilen mesajları göstereceğini de eklemek gerek. Microsoft, standart bir kısa mesaj ile iMessage yoluyla gönderilen bir mesaj arasında ayrım yapamadığı için Phone Link’te mavi veya yeşil baloncuklar da kullanmıyor.

Phone Link’te herhangi bir fotoğraf entegrasyonu olmayacak olsa da Microsoft, doğrudan Windows 11 Photos uygulamasının içinde iCloud Photos entegrasyonu sunuyor.

Phone Link’in, görev çubuğunda yapay zekâ destekli Bing, ekran kaydetme özelliği, daha iyi dokunma optimizasyonları ve daha fazlasını içeren yeni ve büyük bir Windows 11 güncellemesiyle birlikte geldiğini de belirtelim.

Kaynak: Microsoft’s Phone Link app now lets you use iMessage from your PC – The Verge