Skip to main content

Mobil teknolojideki son yeniliklerin sergileneceği Mobil Dünya Kongresi, 27 Şubat’ta İspanya’nın Barselona kentinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Dünyanın en büyük mobil teknoloji etkinliği Mobile World Congress – MWC (Mobil Dünya Kongresi), kapılarını 27 Şubat’ta ziyaretçilerine açtı. İspanya’nın Barselona kentindeki Fira Gran Via salonunda düzenlenen MWC 2023, 2 Mart 2023’e kadar devam edecek. MWC’de metaverse’ten 5G’ye, mobil teknolojilerden yapay zekâya kadar birçok yenilik yer alacak.

Dünya GSM Birliği’nin (GSMA) düzenlediği, 200 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcının yer aldığı Mobil Dünya Kongresi, iş liderlerini ve telekomünikasyon, ulaşım, finans, profesyonel hizmetler, lojistik ve daha fazlasını içeren sektörlerden uzmanları temsil eden çok sayıda açılış konuşmacısını ağırladı.

GSMA Yönetim Kurulu Başkanı ve Telefónica CEO’su José María Álvarez-Pallete, MWC’nin açılış oturumunda “Ekonomi ve toplumumuzu destekleyen temelin dijital teknoloji olduğu olağanüstü zamanlarda yaşıyoruz. 30 yılı aşkın bir süredir, mobil endüstri inovasyonun ön saflarında yer alıyor. MWC boyunca, birinci sınıf yenilikleri göreceksiniz; bunların tümü, bu yolculuğa nasıl devam edeceğimizi gösterecek ve metaverse ve Web 3.0 gibi sürükleyici teknolojilerin potansiyellerini gerçekleştirmeleri için bir katalizör olduğunu kanıtlayacak” dedi.

MWC’nin ilk gününde GSMA, GSMA Açık Ağ Geçidi adı verilen yeni bir girişim başlattığını duyurdu. 21 mobil operatörün desteğiyle başlatılan Open Gateway’in, geliştiricilere operatör ağlarına evrensel erişim sağlamak için tasarlanmış bir Uygulama Programlanabilir Arayüzler (API) çerçevesi olduğu belirtildi.

MWC 2023’te Türkiye’den hangi firmalar yer alıyor?

MWC 2023’e Türkiye’den 24’ü milli katılım, 6’sı bireysel katılım olmak üzere 30 firma katılıyor.

Türkiye Milli katılım bölümünde; Asist Bilgi Teknolojileri, BVK Teknoloji, DT İletişim Hizmetleri, EKMOB Mobil İş Sistemleri ve Teknolojileri, Electra IC Arge, Figen Yazılım Evi, Hologrart, Intouch Teknoloji, i2i Bilişim, Innovile Teknoloji, İTO BTM, Kafein Yazılım, KOBİL Teknoloji, Kron Telekomünikasyon, Odine Solutions, Peerbie, Pnetworks Elektronik, Randa Yayıncılık, Sade Teknoloji, T.T.G. Uluslararası Telekomünikasyon, Teknopark İstanbul, Telenity İletişim, Viznet Bilişim ve Yonga Teknoloji yer alıyor.

Bireysel stantlarıyla katılan firmalar ise şöyle: Ambeent, ÇEPAŞ Galvaniz, Etiya Bilgi Teknolojileri, MİTAŞ Industry, P.I. Works TR Bilişim ve Telpa Teknoloji.

Kaynak: GSMA MWC Barcelona 2023 Opens its Doors – MWC GSMA