Skip to main content

Meta, gençlerin mahrem görüntülerinin internette yayılmasını önlemek için tasarlanmış “Take It Down” adlı platforma yatırım yaptığını duyurdu.

Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (National Center for Missing and Exploited Children-NCMEC), reşit olmayanların müstehcen görüntülerini internetten kaldırmasına yardımcı olmak için tasarlanmış “Take It Down” adlı yeni bir platform duyurdu. Meta da Take It Down’ın geliştirilmesi için NCMEC’i finansal olarak desteklediğini açıkladı.

Take It Down adlı platform, gençlerin mahrem görüntülerinin kontrolünü geri almalarına olanak tanıyor. İnternette rızası dışında bulunan görüntülerini şikâyet etmelerini sağlıyor, müstehcen fotoğraf ve videoların kaldırılmasına yardımcı oluyor ve bu görüntülerin tekrar paylaşılarak sirkülasyonda kalmasını engelliyor.

Take It Down’ın piyasaya sürülmesiyle, 18 yaşın altındaki gençler de dahil olmak üzere her yaştan insan mahrem görüntülerinin internette yayılmasını durdurabilir.

Yakın zamanda Instagram’da da şüpheli yetişkinlerin gençlerle etkileşimini daha da zorlaştıracak yeni özellikler tanıtan şirket, “Artık bu yetişkinler, bir gönderiyi beğenen kişiler listesinde gezinirken veya bir hesabın Takipçiler veya Takip edilenler listesine bakarken gençlerin hesaplarını göremeyecekler” dedi. Meta, şüpheli bir yetişkin bir gencin hesabını takip ederse, o gence yeni takipçiyi incelemesini ve kaldırmasını isteyen bir bildirim gönderecek. Şirket ayrıca gençlerden gizlilik ayarlarını gözden geçirmelerini ve kısıtlamalarını istiyor.

Kaynak: Take It Down: Meta’s new tool to prevent spread of minors’ revealing images – The Economic Times