Skip to main content

Meta önümüzdeki dört yıl içinde çok sayıda AR ve VR donanımı ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Meta, önümüzdeki dört yıllık AR / VR yol haritasını çalışanları ile paylaştı. Şirket, bu yılın sonunda Quest 3 başlığı, 2027’de AR gözlüğü ve bir nöral arayüz akıllı saat ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

VR yol haritasıyla ilgili olarak, çalışanlara Meta’nın bu yılın sonlarında çıkacak amiral gemisi Quest 3 başlığının Quest 2’den iki kat daha ince, en az iki kat daha güçlü ve biraz daha pahalı olacağı söylendi. Artırılmış gerçeklikle sanal gerçekliği birleştiren Quest 3’ün karma gerçeklik deneyimi sunacağı belirtildi.

Şirketin AR başkan yardımcısı Alex Himel’in paylaştığı planlara göre, Meta’nın Ray-Ban’in ana şirketi Luxottica ile 2021’de piyasaya sürdüğü ikinci nesil kamera donanımlı akıllı gözlüklerinin ilk lansmanı bu sonbaharda yapılacak. Himel, akıllı gözlüklerin üçüncü neslinin 2025’te lanse edileceğini, bu üründe gelen metinleri görüntülemek, QR kodlarını taramak ve mesajları gerçek zamanlı olarak diğer dillere çevirmek için tasarlanmış “vizör” adı verilen bir ekranın yer alacağını söyledi. Gözlüğün bir “nöral arayüz” akıllı saat ile geleceği ve bunun kullanıcının gözlüğü el hareketleriyle kontrol etmesini sağlayacağı da paylaşılan bilgiler arasında. Ayrıca gözlüğün mesaj yazmak için bir sanal klavyeye sahip olacağını da belirtelim.

Meta’nın çok gelişmiş özelliklere sahip olacak ilk “gerçek” artırılmış gerçeklik gözlüğü ise 2027 yılında gelecek. Ürün avatarları gerçek dünyaya yüksek kaliteli hologramlar olarak yansıtma özelliğine sahip olacak.

Kaynak: This is Meta’s AR/VR hardware roadmap for the next four years – The Verge