Skip to main content

Yapay zekâ destekli moda yazılımı Refabric, LVMH Hızlandırma Programına seçilen ilk Türk marka olduğunu açıkladı.

Üretken yapay zekâ destekli moda yazılımı Refabric, aralarında Louis Vuitton, Christian Dior, Céline gibi moda dünyasına yön veren global markaların yer aldığı dünyanın en büyük lüks grubu LVMH’in La Maison des Startups’ta hızlandırma programına seçilen 30 start-up’tan biri olduğunu duyurdu.

Dünya genelinde 1500’den fazla firma arasından sıyrılan Refabric, Temmuz ayında başlayacak olan program ile global moda devleri ile yan yana çalışma fırsatı yakalayacak. Program hem LVMH’nin Paris’te yer alan merkez ofisindeki çalışmalar hem de online buluşmalarla 1 sene boyunca devam edecek.

Moda, teknoloji, bilişim ve pazarlama gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış isimlerin bir araya gelerek kurduğu Refabric’in kurucu ortakları arasında Seda Domaniç, Begüm Doğru Öztekin, Safiye Dinçtürk Turgut, Hakan Baş, Mustafa Alpay ve Alemşah Öztürk yer alıyor.

Moda tutkunları ve profesyonelleri için üretken yapay zekâ destekli moda yazılımı olarak tasarlanan Refabric, fikirleri birkaç dakikada tasarımlara dönüştürüyor, moda markalarının DNA’sını, estetik anlayışlarını ve geçmiş verilerini analiz ederek trendlere uygun koleksiyonlar oluşturuyor.

Kullanıcıların tasarımlarını talebe uygun hale getirerek pazar başarılarını artırma imkânı da sağlayan Refabric ile moda profesyonelleri yaratıcılıklarını güçlendirme, sürdürülebilir ve yenilikçi koleksiyonlar geliştirme fırsatı buluyor.

Refabric, 2024’te moda endüstrisine yönelik 3D modelleme, yapay zekâ destekli moda çekimleri, içerik pazarlaması ve e-ticaret çözümleri gibi üretken yapay zekâ araçlarını piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu araçlarla, moda perakende süreçlerini daha hızlı, maliyet etkin ve kişiselleştirilmiş hale getirmeyi hedefliyor.

Refabric’in yapay zekâ sistemi birçok yerli ve global markanın tasarım ve üretim süreçlerine entegre edilmeye başladı. Refabric, son olarak aralarında Lanvin, Sergio Rossi, Wolford gibi markaların yer aldığı Lanvin Group ile uzun vadeli bir işbirliğine imza attı.