Skip to main content

Samsung, Galaxy Unpacked etkinliğinde yapay zekâ odaklı Samsung Galaxy S24 ailesini görücüye çıkardı.

Samsung Electronics, Galaxy S24 Ultra, Galaxy S24+ ve Galaxy S24 ile birlikte Galaxy AI ile sunacağı yeni mobil deneyimleri 17 Ocak’ta düzenlediği Galaxy Unpacked etkinliğinde paylaştı.

Türkiye dahil tüm dünyada ön siparişe açılan Galaxy S24 serisinin sunduğu neredeyse her deneyimin, gücünü yapay zekâdan aldığını belirtelim. Şimdi gelin Samsung Galaxy S24 ailesine yakından bakalım.

Live Translate

Galaxy AI, hayatın her alanını, özellikle de “iletişimi” geliştirmeyi amaçlayan kullanışlı yapay zekâ özellikleri sunuyor.

Telefona yüklü gelen Live Translate uygulaması sayesinde telefon görüşmeleri, iki yönlü ve gerçek zamanlı olarak hem sesli hem de metin desteğiyle çevrilebiliyor. Bunun için üçüncü taraf uygulamalara gerek kalmıyor ve cihaz üzerindeki yapay zekâ özelliğiyle desteklenen konuşmalar tamamen gizli tutuluyor. Canlı konuşmalar, bölünmüş ekranda görünecek şekilde, anında çevrilebiliyor, böylece karşı karşıya duran kişiler diğer kişinin söylediklerinin metin dökümünü okuyabiliyor.

Chat Asistanı

Mesajlar ve diğer uygulamalarda “Chat Asistanı”, bir iş arkadaşına resmi bir mesaj yazmak veya bir sosyal medya başlığı için kısa ve akılda kalıcı bir cümle üretmek gibi yetenekler sunuyor. Samsung Klavyede yerleşik olarak bulunan yapay zekâ yetenekleri, mesajları, e-postaları ve daha fazlasını 13 dil arasında gerçek zamanlı çevirebiliyor. Araç kullanırken Android Auto, gelen mesajları otomatik olarak özetleyebiliyor ve birine tahmini varış zamanınızı göndermek gibi eylemler öneriyor. Böylece yola odaklanırken bağlantıda kalmaya devam ediliyor.

Not Asistanı

Samsung Notes, yapay zekâ tarafından oluşturulan özetler sunan Not Asistanı ile organize olmayı kolaylaştırıyor. Önceden hazırlanmış formatlarla not almayı kolaylaştıran bir şablon oluşturma imkânı sunan Not Asistanı kısa bir ön izlemeyle notların kolayca fark edilmesini sağlayan formatlarda sunuyor.

Ses Kaydı Asistanı

Ses Kaydı Asistanı ise birden fazla konuşmacının olduğu durumlarda bile ses kayıtlarını yazıya dökmek, özetlemek ve hatta çevirmek için yapay zekâ ve Konuşmadan Metne (speech-to-text) teknolojilerini kullanıyor.

Circle to Search

Hatırlarsanız Galaxy S24 serisine Circle to Search adlı yapay zekâ özelliğinin geleceğini sizlere aktarmıştık. Ve beklenen gerçekleşti. Galaxy S24 serisi, sezgisel ve hareket odaklı Google ile Circle to Search özelliğini kullanıma sunan ilk telefon olarak online arama yapmaya büyük bir değişim getiriyor.

Samsung, Google ile çalışarak ekranda basit bir parmak hareketiyle arama yapmayı çok daha hızlı ve kolay hale getirdi. Ana ekran ikonuna uzun basılarak, Galaxy S24’ün ekranındaki herhangi bir nesne çember içine alınarak, üzeri çizilerek ya da ekranda dokunarak o nesneye ilişkin yararlı arama sonuçlarını görüntülemek artık mümkün.

Örneğin kullanıcılar arkadaşlarının sosyal medyalarında paylaştığı gönderilerin arka planında ilginç bir yer gördüğünde veya YouTube Shorts’ta şaşırtıcı, eğlenceli kısa videolar izlerken ilgilerini çeken bir nesne ile karşılaştığında, uygulamadan ayrılmaya gerek kalmadan o yer veya nesne hakkında hızlıca daha fazla bilgi edinebiliyor. Ayrıca, bulunulan konuma bağlı olarak, belirli aramalarda internetin her köşesinden toplanıp bir araya getirilen yararlı ve ilgili bilgileri sağlayan yapay zekâ destekli genel sonuçlar görülebiliyor. Çok daha karmaşık ve detaylı sorular sorulabiliyor.

ProVisual Engine

Galaxy S24 serisinde öne çıkan özelliklerden biri de “ProVisual Engine”. Bu özellik, görüntü yakalama yeteneklerini dönüştüren ve bir çekimin ayarlarını yapmaktan içerikleri sosyal medyada paylaşmaya kadar her adımda özgür yaratıcılığı en üst düzeye çıkaran yapay zekâ destekli ve kapsamlı bir araç paketi sunuyor.

Quad Tele System

Uzaktan çekilen bulanık ve pikselli görüntüler artık geçmişte kaldı. Galaxy S24 Ultra’nın yeni “5x optik yakınlaştırma” özellikli lensli “Quad Tele System”i, 50 MP sensöre sahip. Adaptif Piksel Sensörü sayesinde 2x, 3x, 5x ve 10x büyütme seviyelerinde optik yakınlaştırma kalitesinde performans sunuyor. Görüntüler ayrıca, “geliştirilmiş dijital yakınlaştırma” desteğiyle 100x’te kristal netliğinde sonuçlar veriyor.

Nightography

Geliştirilmiş Nightography özelliklerine sahip Galaxy S24 serisinde Space Zoom ile çekilen fotoğraflar ve videolar, zoom yapıldığında bile her koşulda mükemmel sonuç veriyor. Galaxy S24 Ultra’nın önceki modele göre yüzde 60 daha büyük 1,4 μm piksel boyutu, karanlık ortamlarda daha fazla ışık yakalanmasını sağlıyor.

Galaxy S24 Ultra’daki daha geniş optik görüntü sabitleyici (OIS) açıları ve geliştirilmiş el titremesi düzeltme yetenekleriyle bulanıklık azaltılıyor. Ön ve arka kameralar, video kaydederken netliği artırmak için özel geliştirilen ISP Block ile donatıldı. Bu teknolojiyle Galaxy S24, çekim yapan kişinin hareketleriyle çekilen nesnenin hareketlerini ayırt etmek için jiroskop bilgilerini analiz ediyor. Bu da daha etkili gürültü gidermeyle sonuçlanırken, uzaktan yapılan karanlık video çekimlerinde bile net sonuçlar sunuyor.

Galaxy AI düzenleme araçları

Yenilikçi Galaxy AI düzenleme araçları, çekimlerden sonra, silme, yeniden kompozisyon oluşturma ve düzenleme gibi hızlı değişiklikler yapmaya imkân tanıyor. Daha kolay ve daha verimli optimizasyonlar sunan “Düzenleme Önerisi”, her fotoğrafa ince ayarlar önermek için Galaxy AI yeteneklerini kullanıyor.

Kullanıcılara daha da fazla yaratıcılık kontrolü ve özgürlük sağlayan “Yaratıcı Düzenleme” özelliği ise görüntülerin arka planındaki bazı kısımlara üretken yapay zekâ teknolojisi desteğiyle eklemeler yapabiliyor. Bir fotoğraf eğri çekildiğinde, yapay zekâ eksik kenarları doldurabiliyor.

Bir kişinin veya nesnenin çekilen karede mükemmel konumda yer almasını sağlamak için hafifçe hareket ettirilmesi gerektiğinde, yapay zekâ, kullanıcıların nesnenin konumunu ayarlamasına izin veriyor ve hareket ettirilen nesnenin eski yerinde kusursuz bir şekilde harmanlanmış bir arka plan oluşturuyor. Galaxy S24 serisi, bir görüntüyü güçlendirmek için üretken yapay zekâyı her kullandığında, görüntü üzerinde ve meta verilerde bir filigran görünüyor.

Aksiyon dolu bir videonun yavaşlatılması gerekiyorsa, yeni “Anlık Ağır Çekim” özelliği, daha ayrıntılı sahneler sunmak için aksiyon dolu anları sorunsuz bir şekilde yavaşlatarak içerikteki hareketleri baz alarak ek kareler oluşturabiliyor.

Super HDR, görüntülerin her aşamada çarpıcı olmasını sağlamak için deklanşöre basılmadan önce gerçek ön izlemeler sunuyor. Her ne kadar anıları yakalamak telefonların önemli bir özelliği olsa da bunları dünyayla paylaşmak da bir o kadar anlam taşıyor. Üstelik, diğer sosyal medya uygulamaları da Galaxy’nin yapay zekâ destekli kamera sisteminden en iyi şekilde yararlanıyor. Galaxy S serisinin kamera özellikleri artık sosyal paylaşımlarını üst seviyeye taşımak için Instagram gibi mobil uygulamalarla doğrudan HDR kalitesinde entegre oluyor. Galeri’de veya tercih edilen sosyal medya uygulamasında bir görüntü arandığında, görüntülerin vurgulanan bölümü analiz ediliyor ve daha gerçekçi bir parlaklık, renk ve kontrast aralığı sunan Süper HDR kalitesinde gösteriliyor.

Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform for Galaxy

Galaxy S24 Ultra modellerinin Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform for Galaxy ile donatıldığını belirtelim. Yani kullanıcılar oyun oynamak, yüklü video kaydı ve düzenleme işlemleri yapmak, seyahat planlarken birden fazla uygulama arasında geçişler yapmak gibi, hangi görev olursa olsun üst düzey deneyim yaşayacak.

Galaxy kullanıcılarına özel optimize edilen bu çip seti, verimli yapay zekâ işleme yetenekleri sunmak için NPU iyileştirmesine sahip. Her üç Galaxy S24 modelindeki ekranlarda bulunan 1-120 Hz arası uyarlanabilir yenileme hızları, performans verimliliğini artırıyor.

Gamer’lara özel vapor chamber teknolojisi

Galaxy gaming, şimdi donanım ve yazılım iyileştirmeleri sayesinde daha da güçlendi. Galaxy S24 Ultra, 1,9 kat daha geliştirilmiş vapor chamber teknolojisi sayesinde optimum bir ısı kontrol sistemine sahip. Bu özellik, cihaz yüzey sıcaklığını iyileştirirken aynı zamanda performans gücünü sürekli olarak en üst düzeye çıkarıyor. Işın izleme özelliği ise gölge ve yansıma efektiyle gerçeğe yakın görseller sunuyor. Ayrıca, sektör lideri oyun şirketleriyle gerçekleştirilen iş birlikleri sayesinde Galaxy S24 serisi, kullanıcıların daha iyi optimize edilmiş popüler mobil oyunların keyfini çıkarmasına imkân tanıyor.

Galaxy S24’ün ayrıca 2.600 nit tepe parlaklığına ulaştığını ve Vision Booster özelliğiyle beraber güneş altında daha parlak göründüğünü de belirtmekte fayda var.

Corning® Gorilla® Armor ile optik olarak geliştirilen Galaxy S24 Ultra’nın ekranı, günlük kullanıma bağlı çiziklerin neden olduğu hasarlara karşı yüksek dayanıklılık gösteriyor. Bu özellik, farklı aydınlatma koşullarındaki yansımaları yüzde 75’e kadar önemli ölçüde azaltarak pürüzsüz ve rahat bir görüntüleme deneyimi yaşatıyor.

Galaxy S24 serisinde hayata geçirilen daha ince ve eşit çerçeveli tasarım geliştirmeleri, tüm görüntüleme deneyimini iyileştiriyor. Bu geliştirmeler, Galaxy S24+ modelindeki 6,7 inç ve Galaxy S24 modelindeki 6,2 inç ekranların, neredeyse telefonların kasa ölçüleriyle aynı büyüklükte olmasını sağlıyor. Galaxy S24 Ultra ise yalnızca görüntüleme için değil aynı zamanda üretkenlik için de optimize edilen 6,8 inç boyutunda daha düz bir ekrana sahip. Galaxy S24+ ekranı da şimdi, Galaxy S24 Ultra ile aynı QHD+ çözünürlüğü destekliyor.

Gelişmiş güvenlik ve gizlilik özellikleri

Samsung Knox ile güvence altına alınan Galaxy S24 serisi, uçtan uca güvenli donanım, gerçek zamanlı tehdit algılama ve işbirliğine dayalı koruma yetenekleriyle kritik bilgileri koruyor ve güvenlik açıklarına karşı savunma sağlıyor.

Samsung Galaxy’nin kullanıcılarına cihazları üzerinde istedikleri değişiklikleri, tercihleri yapma ve kontrol sağlama konularında uzun süredir devam eden taahhüdü, yapay zekâ çağında da sürüyor. Galaxy S24 serisi kullanıcıları, yapay zekâ özellikleri dahilinde verilerin online olarak işlenmesini devre dışı bırakabilen Gelişmiş Zekâ ayarları aracılığıyla, sundukları verilerin yapay zekâ deneyimlerinin geliştirilmesinde ne ölçüde işlenebileceğine izin vereceklerini bütünüyle kontrol edebiliyor.

Knox Matrix’in güvenli, bağlantılı ve şifresiz bir gelecek yaratma vizyonu da Passkey çözümüyle geliştirildi. Geçiş Anahtarları, dijital kimlik bilgileri aracılığıyla, kullanıcıların tüm güvenilir cihazlarındaki kayıtlı web sitelerine ve uygulamalarına kolay ve güvenli erişim sağlıyor; kimlik hırsızlıklarına karşı koruyor. Gelişmiş Veri Koruması ile kullanıcılara, verilerini Samsung Cloud ile yedeklerken, senkronize ederken veya geri yüklerken uçtan uca şifreleme sunuluyor. Galaxy S24 serisi kullanıcıları böylece senkronize ve güvende kalırken diğer cihazlara da bağlanabiliyor. Bu özellik, cihazlarındaki verilerin yalnızca bir kullanıcı tarafından şifrelenebilmesini veya şifrelerin çözülebilmesini sağlıyor. Bu sayede örneğin bir sunucu tehlike durumunda veya hesap bilgileri çalınsa bile kullanıcıdan başka kimse şifreleri göremiyor. Güvenilir bir cihaza erişim kaybedildiğinde ise kurtarma koduyla veri kaybının önüne geçilebiliyor. Galaxy S24 serisi ayrıca, Knox Vault, Güvenlik ve Gizlilik Panosu, Otomatik Engelleyici, Güvenli Wi-Fi, Özel Paylaşım, Bakım Modu ve daha fazlası dahil olmak üzere Samsung’un yenilikçi ve geniş çeşitlilikteki güvenlik ve gizlilik özellikleriyle korunuyor.

Galaxy S24’ün çevreci özellikleri

Galaxy S24 serisindeki iç ve dış bileşenlerde geri dönüştürülmüş plastik, cam ve alüminyum kullanılarak Galaxy cihazlarındaki geri dönüştürülmüş malzeme çeşitliliği artırıldı. Öte yandan Galaxy S24 serisinde ilk kez geri dönüştürülmüş kobalt ve nadir toprak elementleri kullanılarak üretilmiş bileşenler yer alıyor. Galaxy S24 Ultra’nın pilinde en az yüzde 50 geri dönüştürülmüş kobalt kullanılırken, hoparlörlere yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir toprak elementleri dahil edildi.

Galaxy S24 aynı zamanda geri dönüştürülmüş çelik ve Termoplastik Poliüretan (TPU) malzemeyle tasarlanan ilk Galaxy S serisi olma özelliği de taşıyor. Galaxy S24 Ultra’nın hoparlörlerinde minimum yüzde 40 geri dönüştürülmüş çelik, yan tuşta ve ses tuşlarında ise minimum yüzde 10 tüketici öncesi geri dönüştürülmüş TPU kullanılıyor. Ayrıca her Galaxy S24 modeli, yüzde 100 geri dönüştürülmüş kâğıt malzemeden üretilmiş bir kutuda geliyor.

7 nesil işletim sistemi yükseltmesi ve 7 yıl güvenlik güncellemesi alacak Galaxy S24’ler ayrıca UL ECOLOGO® sertifikasına da sahip ve ürünlerin karbon ayak izi, The Carbon Trust tarafından ölçülüp doğrulanıyor.

Dayanıklı ve estetik

Galaxy S24 Ultra, cihaz dayanıklılığını ve kullanım ömrünü artıran titanyum çerçeveye sahip ilk Galaxy telefon. Cihazın daha ince olan gövdesi, daha rahat tutuş sağlıyor ve hareket halinde daha iyi bir deneyim sunuyor.

Galaxy S24+ ve Galaxy S24’ün aerodinamik tek parça tasarımında, cihazların arka kapağı ve yan çerçeve arasındaki kesintisiz bağlantı, daha yüksek bir estetik standart yakalıyor.

Galaxy S24 Ultra Titanyum Gri, Titanyum Siyah, Titanyum Mor ve Titanyum Sarı. Samsung online mağazasına özel olarak ise Titanyum Yeşil ve Titanyum Turuncu renk seçenekleriyle sunuluyor.

Galaxy S24+ ve Galaxy S24 is: Siyah, Gri, Mor ve Sarı olmak üzere dört renk seçeneğine sahip. Yeşil, Safir, Mavi ve Turuncu ise Samsung online mağazasına özel.

Türkiye fiyatı

17 Ocak itibarıyla ön siparişlere açılan ve 24 Ocak’tan itibaren genel satışa sunulacak olan Samsung Galaxy S24 serisinin Türkiye fiyatları ise şöyle:

  • Samsung Galaxy 24 Ultra 1 TB | 12 GB RAM | 80.999 TL
  • Samsung Galaxy 24 Ultra 512 GB | 12 GB RAM | 73.999 TL
  • Samsung Galaxy 24 Ultra 256 GB | 12 GB RAM | 69.999 TL
  • Samsung Galaxy S24+ 256 GB | 12 GB RAM | 46.499 TL
  • Samsung Galaxy S24 256 GB | 8 GB RAM | 42.499 TL
  • Samsung Galaxy S24 128 GB | 8 GB RAM | 39.999 TL

Ön siparişe özel fırsatlar

Ön sipariş dönemine özel olarak eski telefonunu getirenlere, telefonunun değerinin üzerine ek olarak takas desteği sağlanacağını belirtmeden geçmeyelim. Galaxy S24 satın alacaklara 6.000 TL, Galaxy S24 Plus satın alacaklara 7.000 TL, Galaxy S24 Ultra satın alacaklara ise 8.000 TL ek takas desteği yapılacak.

Ön sipariş döneminde ayrıca Galaxy S24 Ultra modeline özel iki katı depolama daha uygun fiyata alınabiliyor. Örneğin Galaxy S24 Ultra 1 TB modeli 512 GB fiyatına alınabiliyor. Galaxy S24 serisinden herhangi birini ön sipariş döneminde satın alanlara Samsung Care+ 3 aylık ekran koruması da hediye ediliyor.

Kaynak: Enter the New Era of Mobile AI With Samsung Galaxy S24 Series -Samsung